reklamı kapat

POPÜLER

Volvo destekli Lynk & Co’dan binek segmente iddialı giriş: 03 Sedan

Şanghay Otomobil Fuarı‘nda ilk kez meraklılarıyla buluşacak olan model markanın geleceği için önemli sinyalleri barındırıyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde fütüristik tasarımıyla Şanghay Otomobil Fuarı‘na getireceği elektrikli konsept otomobilinden ilk resmi detaylarla karşımıza çıkan Çinli otomobil devi Geely ve Volvo ortaklığının markası Lynk & Co bu kez daha yakın bir gelecekte pazara sunmayı planladığı sedan modelinin detaylarını paylaştı. Pazara ilk girişini 01 modeliyle SUV pazarında yapan marka 03 adını verdiği yeni modeliyle de sedan sınıfına giriş yapıyor. Organizasyon kapsamında teknik detayları açıklanacak olan modelin ortaya çıkan ilk özellikleriyle tasarım bölümünde oldu.


Ekim ayında tanıtılan SUV modeli 01’in tasarım hatlarının neredeyse tamamen sedan formuna büründüğünü gördüğümüz 03’te Volvo’nun modüler araç platformu CMA kullanılıyor. Ön bölümü oldukça hacimli ve yüksek tutulan bu tasarımda dikey konumda tercih edilmiş LED ışıklandırmalar gövdeye göre oldukça küçük tercih edilmiş. Arka tarafta da 01 ile birebir ayın ışıklandırma grubunun kullanıldığını gördüğümüz 03 bu anlamda karakteristik bir yapıya sahip. Modelin iç yapısına geçmeden evvel önemli bir teknolojik altyapısınından bahsetmek gerekiyor. Bu altyapı geçtiğimiz süreçte Mercedes’in de elektrikli EQ konseptinin tanıtımında vurguladığı araç paylaşım sistemi. Microsoft ile Alibaba ortaklığıyla geliştirilen bir multimedya sisteminin kullanıldığı bu araca sahip olan kullanıcılar geliştirilen akıllı uygulama üzerinden diğer kullanıcılara 03 sedanı paylaşabiliyor. Geliştirilen bu araç paylaşım sistemi ve uygulamanın da organizasyon kapsamında tanılacağını da hatırlatalım.


Sürücü ekranı da dahil olmak üzere kokpit tasarımı elektronik ağırlıklı olan aracın merkezindeki multimedya ekran 01 ile benzer yapıda 10 inçlik bir büyüklükle beliriyor. Siyah renk hakim şekilde deri döşemenin kullanıldığı bu bölümde direksiyon da yine benzer tasarımda. Güç üniteleri ayağı henüz resmi olarak açıklanmayan 03 sedanda diğer tüm noktalarda olduğu gibi SUV modelinde sunulması planlanan motor seçeneklerinin sunulması bekleniyor. Bu da üç ve dört silindir olmak üzere 1.5 litre ve 2.0 litrelik motorlar demek. Küçük hacimli modelin gücünün 180 beygir (elektrikli motor hariç), büyük motor seçeneğinin 270 beygir civarında olacağı da geçtiğimiz dönemde iddia edilen değerler arasındaydı. 21 Nisan’da kapılarını açacak olan Şanghay Otomobil Fuarı’da ilk kez kullanıcılarla buluşacak olan 03, sedan pazarının iddialı üyesi olacak gibi gözüküyor.