reklamı kapat

POPÜLER

“Çinli Volvo”dan standartları değiştiren elektrikli otomobil konsepti

Volvo ve Gelly tarafından kurulan Lynk & Co, SUV modelinin ardından bu kez süper spor sınıfı otomobil modeliyle karşımızda.

Çinli otomobil devi Geely tarafından satın alınmasının ardından pazar payını artırma adına hızlı adımlarla karşımıza çıkan Volvo, teknolojilerine grubun diğer modellerinde de yer veriyor. Ortaklık sonucu Lynk & Co adında yeni bir marka kuran ikili Ekim 2016’da ilk modelleriyle karşımıza çıkmıştı. Volvo’nun 40 serisinde yer verdiği CMA platformu üzerine geliştirilen bir SUV modeli olan 01’in bu yılın ilk çeyreğinde Çin’de, 2018’de ise Avrupa ve Amerika’da satışa sunulmasının planlandığı belirtirmişti. İlk modelini SUV segmentinde sunan bu ortaklık, bu kez süper spor bir otomobil konseptiyle önümüzdeki süreçte adından çokça söz ettireceğinin sinyallerini veriyor. Lynk & Co ekibi 01’in tanıtımında gelecek talep ve ilgi doğrultusunda daha büyük modeller olan 02 ve 03‘ü de üretim bandına çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı. Bu hatırlatmayı yapmamızdaki en büyük neden resmi detaylarını görmüş olduğunu bu konsept otomobille ilgil isim konusunun halen açıklanmamış olması. Yani önümüzde bu modelin 02 olabileceği ihtimali veya markanın diğer modellerinin tasarımlarını şekillendireceği bir “çizim tahtası” var.


Tamamen elektrikli bir otomobil olduğu ifade edilen modelin tasarımına baktığımızda 01’de kullanılan yapının büyük oranda korunduğu görüyoruz. Tabi ki araca bambaşka bir hava katan kapıları dışında. Dış tasarımı kadar içerisindeki kokpiti ve teknolojisiyle de oldukça iddialı yapıyı beraberinde getiren modelin teknik detayları da şimdilik gizemini koruyor. Marka tarafından adeta bir “uyarı mesajı” olarak tanıtılan konsept gelecek için bizleri de fazlasıyla umutlandırdı. Bekleyip göreceğiz.