reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp için ortaya çıkan ciddi GIF tehlikesi [Resmi açıklama]

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bu sefer yeni bir özellik değil can sıkıcı duran bir güvenlik açığı ile gündemde.

WhatsApp, büyük kullanıcı kitlesi nedeniyle hacker’ların göz bebeği konumunda yer alıyor. İşte bu doğrultuda yeni açıklar çıkmaya devam ediyor. Bunların en yenisi ise bir özel tasarlanan GIF dosyası üstünden çalışıyor. Söylendiği kadarıyla bu zararlı GIF, gönderilen kişinin telefonuna yerleşiyor ve hacker’lara cihazalara / verilere sızma şansı tanıyor. Android tarafında kendisini gösteren bu tehlikeli açık için tek olumlu durum ise hemen  kapatılmış olması. Söylendiği kadarıyla sadece Android 8 ve üstü telefonlarda çalışan açık, WhatsApp’ın 2.19.244 sürümüyle kapatılmış durumda. Konu hakkında bir açıklama yapan WhatsApp, bu sorundan kimsenin etkilenmediğini belirtiyor. Sorunun kendilerine geçen ay bildirildiği aktaran firma, çözümün hemen getirildiği belirtiyor. Bu açıdan en güncel sürümleri kullanmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp yakında güzel bir özellik kazanıyor

Uygulama, kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla çok yakında “kaybolan mesaj” altyapısı kazanıyor. Bu sayede kişilerin (Şimdilik gruplar içinde görülüyor) kendisini 5 saniyede ya da 1 saat sonra otomatik olarak silebilen mesajlar atabileceği belirtiliyor. Bu sürece daha sonra 1 dakika ya da 10 dakika gibi ekstra zaman seçenekleri de ekleyeceği düşünülen firma, gerçekten sevindirici bir adım atıyor. Şimdilik Android tarafında görülen özelliğin, yakın zamanda herkese (iOS dahil) açılacağı ve özel karşılıklı mesajlaşmada da kullanılabileceği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Razer’ın ilginç mikrofon modeli