reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp için yakında kullanıma alınacak değişiklik

WhatsApp, gizlilik endişeleri üzerinden gündemden düşmüyor. Ancak buna rağmen yeni özellikler / değişiklikler devam ediyor.

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp bugün Türkiye’deki kullanıcılarının uygulama ekranlarında özel bir duyuru yayımladı ve Hizmet Politikası ve Gizlilik Kuralları ile ilgili doğruları tekrar hatırlattı. İşte bu konuların ışığında firma “Daha sonra oku” özelliği ya da değişikliği üzerinde de çalışıyor. Direkt olarak Arşivlenmiş Sohbetler’in yerini alacak özellik, kişilerin belirli sohbetleri gerçek anlamda daha sonra okumak adına ayrı bir bölüme almasına imkan tanıyacak. Daha sonra oku şeklinde işaretlenen sohbetlerden bildirim gelmeyecek. Bu da birçok kişiyi fazlasıyla memnun edecek ve isimsel olarak da daha mantıklı / açıklayıcı bir sürece geçilecek. Özelliğin şimdilik Android betasında olduğu ancak yakında herkes için çıkacağı söyleniyor. Bunun için net bir tarih ise maalesef henüz elimizde bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp kısa süre önce de resmi bir açıklama yapmıştı

Şirket oluşan endişelere karşı madde madde açıklama yapmıştı:

Kısa bir süre önce Gizlilik İlkemizi güncelledik ve sizlerden çok sayıda önemli soru aldık. Şu anda yayılmakta olan bazı söylentiler nedeniyle, çok sık aldığımız bazı soruları cevaplamak istiyoruz. WhatsApp’ı, insanların gizlilikten ödün vermeden iletişim kurmalarına yardımcı olacak şekilde geliştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz.

İlkemizde yapılan güncellemelerin, arkadaşlarınız veya ailenizle aranızdaki sohbetlerin gizliliğini hiçbir şekilde etkilemediğini açıkça belirtmek istiyoruz. Aksine, bu güncelleme, WhatsApp üzerinden işletmelere mesaj gönderme özelliğiyle ilgili değişiklikleri içeriyor ve verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. WhatsApp üzerinden işletmelere mesaj gönderme, tamamen isteğe bağlı bir özellik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcıların mesaj gönderdikleri ve aradıkları kişilerin kaydını tutmayız: Mobil servis sağlayıcıları ve operatörler geleneksel olarak bu bilgileri depoluyor. Ancak biz, iki milyar kullanıcı için bu kayıtları tutmanın hem gizlilik hem de güvenlik açısından riskli olacağına inanmamız nedeniyle bu bilgileri depolamıyoruz.

Paylaştığınız konumu göremeyiz. Konumunuzu Facebook da göremez: WhatsApp üzerinden bir kişiyle konumunuzu paylaştığınızda, konumunuz uçtan uca şifreleme ile korunur. Bu da, paylaştığınız konumu, paylaştığınız kişi dışında hiç kimsenin göremeyeceği anlamına gelir.

Kişilerinizi Facebook ile paylaşmayız: Bize izin verdiğinizde, mesajlaşma deneyimini hızlı ve güvenilir hale getirmek amacıyla yalnızca telefon rehberinizdeki telefon numaralarına erişiriz. Kişi listelerinizi, Facebook tarafından sunulan diğer uygulamalarla paylaşmayız.

Gruplar gizli kalır: Grup üyeliğini, mesajları teslim etmek ve hizmetimizi spam ve kötüye kullanımdan korumak için kullanırız. Bu verileri reklama yönelik amaçlarla Facebook ile paylaşmayız. Altını tekrar çizmek isteriz ki, bu özel sohbetler uçtan uca şifrelidir. Bu nedenle de biz bu sohbetlerin içeriğini göremeyiz.

Mesajlarınızı kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz: Gizliliği daha da artırmak amacıyla, mesajlarınızı gönderdikten sonra sohbetlerden kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Verilerinizi indirebilirsiniz: Hesabınız hakkında sahip olduğumuz bilgileri doğrudan uygulamanın içinden indirebilir ve görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti