reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10

Windows 10’a ücretsiz geçmek için son şansınız

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz dönemde Windows 7 ve Windows 8.1’in lisanslı kullanıcılarını Windows 10‘a ücretsiz olarak geçirdi. Bu ücretsiz geçiş için kullanıcılarına uzun bir süre tanıyan şirket, bu imkanı 2016 Temmuz ayında bitirmişti. Ancak geçiş yapmayanlar için halen bir şans daha var.

Resmi olarak Microsoft destek sayfasında göründüğü üzere Windows 7 ve Windows 8.1’i lisanslı kullananlar kişiler halen Windows 10‘a ücretsiz olarak geçiş yapabiliyor. Ücretsiz güncellemeyi sadece “yardımcı teknolojileri” kullanan müşterilere özel kılan ancak bunu aktif olarak denetlemeyen şirket, son tarihin 31 Aralık 2017 olduğunu açıklıyor. Durum her ne kadar etik olmamasına rağmen Windows’un son sürümüne geçmek için son şans bu görünürken, verilen tarihten sonra ücretsiz geçişin kesin olarak sona ereceği belirtiliyor. Şu an “erişebilirlik özellikleri” aktif edildiği zaman Windows 7 ya da 8.1’den 10’a geçiş için gerekli indirme bağlantıları açılıyor.

Windows 10’un yardımcı teknolojileri kimler için?

Microsoft’un bahsettiği yardımcı teknolojiler bilgisayarı kullanmak için ekstra araçlara ihtiyaç duyan kişiler için. Yani bedensel fonksiyonlarında bilgisayar kullanmayı zorlaştıracak engelleri bulunanlar hedeflenerek hazırlanan bu araçlar, halen tam olarak istenilen seviyede bulunmuyor. Bu yüzden üçüncü parti yazılımları kullanaları da ücretsiz güncelleme sürecine dahil eden şirket, bu alanda çalışmaya devam ediyor.