reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi Band 4 Xiaomi Mi Band 5

Xiaomi Mi Band 5 akıllı bileklik için sızan iddialı teknik özellikler!

 - Güncelleme: 22 Mayıs 2020 16:50

Ses getiren akıllı bileklik modeli Xiaomi Mi Band 4 sonrasında karşımıza çıkacak Xiaomi Mi Band 5 için yeni detaylar gündeme gelmiş durumda.

Xiaomi Mi Band 5 hakkında hatırlarsınız geçtiğimiz ay bir açıklama yapan üretici firma Huami, bazı söylentilerin aksine Xiaomi ile ortaklıklarının devam ettiğini ve Mi Band 5’in 2020 bitmeden mutlaka tanıtılacağı aktarmıştı. Daha sonra ise 2020’nin sonunda, hatta yeni bilgilere göre temmuz karşımıza çıkacağını öğrendiğimiz akıllı bileklik, henüz fiziksel olarak ortaya çıkmış değil. Ancak üründen sağlam yeni bilgiler var. Yapılan sızıntıya göre bileklik SpO2 desteğine sahip. Kan oksijen satürasyonu olarak da adlandırılan SpO2, bir kişinin kanındaki oksijen içeriğinin bir tahmini olarak geçiyor. Huawei’nin saatlerinde de yer alan bu özellik için firmanın resmi açıklaması şu şekilde karşımıza çıkıyor.Ortalama boyutlu bir yetişkinin kalbi normalde dakikada yaklaşık 5000 ml kanı dokuya pompalar ve böylece dakikada yaklaşık 1000 ml oksijen sağlar. Kandaki oksijen seviyesi çok düşükse, vücudumuz düzgün çalışamaz. Bu duruma hipoksemi denir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Normal şartlar altında bir yetişkinin SpO2 değeri 90 ila 100 arasında olmalıdır. Oksijen tedavisi gibi harici yardım olmadan, SpO2’nin normali aşma olasılığı son derece düşüktür. Bununla birlikte, SpO2 normalin altındaysa, hipoksemi gelişme riski vardır. Bu durum derhal tıbbi yardım gerektirir.” Bu açıdan oldukça önemli SpO2 ile geliyor olması sevindiren Xiaomi Mi Band 5, NFC desteğine de sahip olacak deniyor. Ayrıca modelin daha iyi nabız ölçümü yapabileceği de sızanlar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi Mi Band 5 yalnız gelmeyecek mi?

Evet böyle ilginç bir durum bulunuyor. Söylendiği kadarıyla modelin bir de “Smart” yani akıllı versiyonu olacak. Bu versiyon farkını dijital asistan Amazon Alexa desteğiyle koyacak. Yani bünyesinde mikrofon ve yüksek ihtimalle hoparlör yer alacak bileklik, bağlantı olarak normalden daha pahalıya karşımıza çıkacak.

İlginizi Çekebilir

Pil ömrüyle öne çıkan akıllı saat modeli

İLGİLİ HABERLER