reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi tarafından patentlenen ilginç kızaklı telefon

Akıllı telefon pazarının dev isimlerinden Xiaomi, gelecek için ilginç patentler almaya devam ediyor. Bunlardan birisi daha karşımızda yer alıyor.

LetsGoDigital tarafından yayımlanan bu model, kızaklı yapıda tasarlanmış. Xiaomi bu modelde kızaklı ekranı aşağıya doğru çekmeyi hayal etmiş ve bunu ekranı kaydırarak yapmış. Katlanabilir esnek OLED ekran aşağıya doğru kaydığında üstte selfie kamerası çıkıyor. Yani modelin ekranında herhangi bir delik ya da çentik yer almıyor. Pop-up sistemine farklı yaklaşım getiren ve ekranı telefonun arkasına doğru uzatan firma, bu telefonu satışa sunacak mı henüz bilmiyoruz. Ancak şirket son dönemde gerçekten çok ilginç denemeler yapıyor. Xiaomi’den 2021’de birden fazla katlanabilir telefon geliyor ve bunlardan birisinin bu tarz genişleyebilir yapıda olma ihtimali bulunuyor. Henüz bilmiyoruz, çok olası da değil ancak belki de yolda olan Mi Mix 4, buna benzer bir şekilde karşımıza çıkabilir..

Xiaomi daha önce de pop-up odaklı bir patent almıştı

Yine LetsGoDigital tarafından bulunduğu kadarıyla ekran altı kameraların öne çıktığı günümüzde ilginç bir pop-up kamera sistemi geliştiriyor. Firmanın bu pop-up kamera sisteminin dışa çıkan modülünde bir lens bulunmuyor. Xiaomi’nin burada lensleri aşağıya dikey olarak yerleştirdiği, görüntüyü ise dışa çıkan kısımdaki aynalar üzerinden yakalayacağı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biraz aşırı kompleks görünen ve amacı ya da faydası tam olarak anlaşılmayan bu sistem, yüksek ihtimalle hiçbir zaman gerçek bir telefonda karşımıza çıkmayacak. Firma şu sıralar ciddi ciddi kendi ekran altı kamera sistemini geliştiriyor ve 2021’de bunu ticari hale getirmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Firma telefonlarının sağlamlığını böyle test ediyor