reklamı kapat

POPÜLER

Instagram iPad uygulaması neden yok?

Yalanın böylesi; Instagram iPad uygulaması neden yok?

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, tanıtıldığından bu yana iPad tarafında uygulama çıkarmıyor. Firmanın bunun için kendince geçerli bir sebebi bulunuyor.

Instagram, ilk etapta sadece telefon uygulaması olarak hayatımıza girmiş, sonrasında tarayıcı desteğiyle masaüstündeki yerini de almıştı. 10 yıldır hayatımızda olan servis 1 milyarın üzerindeki kullanıcısıyla en popüler uygulamalardan biri. Ancak 10 yıldır da bir eksiği barındırıyor. Dikkat çekici bir şekilde uygulama yıllardır iPad versiyonunu geliştirmiyor. Elbette kullanıcılar iPad’de uygulamayı kullanabiliyor ancak iPhone versiyonuyla kullanabiliyor. iPhone uygulamasının iPad ekranına sığacak şekilde büyütülmüş versiyonu… Tablete özel optimizasyon olmadığı gibi uygulamayı yatay kullanmak da mümkün olmuyor. Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması tablette çok daha keyifli bir deneyim sunabilecekken 10 yıldır inatla bunu gerçekleştirmemesinin ise bir sebebi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram ve iPad sorunu

Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, konuyla ilgili yaptığı açıklamada firmanın iPad’e göre optimize edilmiş bir versiyonu geliştirmek adına yeterli kaynakları olmadığını belirtiyor. İki platforma (iPhone ve iPad) birden uygulamayı geliştirmeye kaynak ayıramayan ekibin yapacak çok işi olduğu kaydedilirken iPad uygulamasına bir türlü sıra gelmediği belirtiliyor. Görünen o ki platformun ayrı bir geliştirici ekip edinmeye de niyeti yok.

Bu açıklama oldukça “ilginç”. Çünkü platformun 2019 yılı reklam gelirleri 20 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu reklam gelirlerinin platform için içerik üreten kullanıcılarla paylaşılmadığını belirtelim. Yani YouTube gibi, videolara gelen reklamlardan kullanıcılara pay biçilmiyor. Her üç hikayede bir gördüğümüz reklamların, platform için sponsorlu gönderilerin, IGTV’lere verilen reklamların ve Instagram’la yapılan sponsorlu anlaşmalardan elde edilen gelirlerin tamamı doğrudan Instagram’ın kasasına gidiyor. Hal böyle olunca “iPad’e göre optimize edilmiş bir versiyon için ne kadar kaynak gerekli olabilir ki?” sorusu da ister istemez aklımızı kurcalıyor. Görünen o ki Instagram kullanıcıları bir süre daha iPhone versiyonuyla acı çekecek.

İlginizi çekebilir

Dünyanın en ince kablosuz kulaklık modeliyle tanışın