reklamı kapat

POPÜLER

Half-Life: Alyx

Yeni Half-Life oyunuyla ilgili bilmeniz gereken her şey [Video]

Valve’in 12 yılın ardından gelen Half-Life duyurusu nihayete erdi. Half-Life: Alyx ilk fragmanı, çıkış tarihi ve sistem gereksinimleriyle karşımızda.

Oyuncuların bunca yıl sonra beklediği oyun belki Half-Life: Alyx değildi ancak seri çıkış tarihini de hesaba katarsak tam 13 yıl sonra hikayeye yeni bir ekleme yapmaya ve sizi oyunun dünyasına geri götürmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde duyurusunun geleceğini müjdeleyen Valve oyunun VR için geliştirildiğini de kaydetmişti. Nitekim ilk fragmanda da VR oyununun nasıl göründüğünü görme şansı elde ettik. Her ne kadar VR oyunu denildiğinde kullanıcılar çok kısa ve demo tarzı yönetimi zor oyunlar hayal etse de Alyx fragmanı heyecan verici derecede iyi ve iddialı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Half-Life 1.5

Ne yazık ki sadece VR’a özel olarak çıkacak olan Alyx, ilk oyunla ikinci oyun arasındaki zaman dilimini konu alıyor. Yani 3. oyunu beklerken karşımıza 1.5 sürümü çıkmış durumda. İsminden de anlaşılacağı üzere Alyx Vance’i idare edeceğimiz oyunda kahramanımız babasıyla Combine’ın uzaylı işgaline karşı hareket ediyor. Oyundaki ana silahlarımızdan biri ise “Gravity Gloves” (Yerçekimi eldivenleri). Bu eldivenler sayesinde oyun içi etkileşim de kolaylaşıyor.

Oyunun yan hikaye olmadığı ya da demo tadında çıkmayacağı özellikle belirtiliyor. Hatta yaklaşık 2. oyunla aynı uzunlukta olduğu kaydedilmiş. Hikaye örgüsü açısından da 2. oyunun öncesini anlatıyor olsa da geliştirici ekip oyuncuları bu oyun öncesi Half-Life 2: Episode 2’yi oynaması konusunda teşvik ediyor. Oyun Valve’in kendi VR cihazı dışında HTC Vive, Oculus Rift, Oculus Quest gibi cihazlarla da uyumlu.

Oyun için Steam’de minimum sistem gereksinimleri de açıklandı. Core i5-7500 / Ryzen 5 1600 işlemci ve GTX 1060 / RX 580 – 6GB VRAM grafik kartı bizi karşılarken istenen minimum bellek ise 12 GB RAM olarak kaydediliyor. Ön siparişe açılan oyun Mart 2020‘de oyuncularla buluşacak. Oyunun Türkiye fiyatı 92 TL. Yayınlanan ilk fragmanı haberin üzerinden izleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER