reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone XI iPhone XI Max iphone XR 2019 A13 Bionic

Yeni iPhone’ların “kalbi” ve özellikleri için yeni bilgiler geldi

Teknoloji devi Apple’ın iPhone XI, XI Max ve iPhone XR 2019 akıllı telefon modellerinde kullanacağı işlemci ve diğer özellikler için yeni bilgiler verildi.

2019 iPhone ailesi yukarıda da dediğimiz gibi iPhone XI, XI Max ve iPhone XR 2019 modellerinden oluşuyor. İşte bu modellerin kalbi ise A13 Bionic işlemci olacak. 7 nm üretim sürecinden çıkan A12 Bionic yerine 7 nm+ üretim sürecinden çıkacak işlemci, söylendiği kadarıyla TSMC tarafından deneme üretimine sokulmuş durumda. Bu ayın sonunda seri üretime de sokulacağı belirtilen yeni nesil işlemci, 2019 iPhone’ları performans açısından Snapdragon 855‘li modellerin ciddi şekilde üstüne taşıyacak. İşlem gücü ve grafik performansı yanında “yapay zeka” tarafında da gelişeceği söylenen A13 Bionic, 7 nm seviyesindeki birim alanı sonuna kadar kullanacak deniyor. Gelecek yıl çıkacak iPhone modellerinde ise çok yüksek ihtimalle 5 nm üretim sürecinden çıkacak işlemciler kullanılacak. Hali hazırda çalışmaları süren bu süreç, gerçekten heyecan verici görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone XI, XI Max ve iPhone XR 2019 devrimsel modeller olmayacak

Modellerin en büyük yeniliği kamera tarafında karşımıza çıkıyor. XI ve XI Max modellerinin arkasında artık iki değil üçlü kamera yer alıyor. Firma burada uzun süredir beklenen ultra geniş açı kamerayı iPhone kullanıcılarının hayatına sokuyor. XR 2019 ise çiftli kamera sistemine terfi ediyor. Kablosuz şarj destekli AirPods’un şarj edebilecek yani ters kablosuz şarj desteğini verecek modeller, eskiye nazaran daha yüksek zoom sunacak da deniyor.

Bunun haricinde aynı tasarımı koruyan (Yarım milimetre daha kalın) telefonlar, bırakın Xs ailesini, iPhone X üzerine dahi “devrimsel özellikler” getirmiyor. Esas büyük yeniliklerin 2020 yılında geleceği biliniyor. Firma biliyorsunuz donanım yanında tasarım tarafında da yenilikler planlıyor. iOS 13 ile iPhone ve iPad’lerin sunduğu özellikler artıyor.

İlginizi Çekebilir

Hazırlanan çok özel iPhone modelleri