reklamı kapat

POPÜLER

Yeni nesil güç adına; Polonya ilk elektrikli otomobili için düğmeye bastı

Yerli otomobil projesi TOGG’da olduğu gibi devlet destekli markaların bir araya gelmesiyle hayata geliştirilecek elektrikli otomobiller, Polonya için önemli bir hamle olacak.

2015 yılından itibaren otomobil piyasasını takip eden meraklılar, elektrik gücünün otomobil dünyasına getirdiği özgürlüğü uzaktan izleme şansına erişti ve bu durum son hızla devam ediyor. Yeni girişimlerin geleneksel üreticilere ciddi rekabet içerisine girebildiği sektör, TOGG ile Türkiye’ye de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu durum diğer ülkeler için de aynı oranda seyrediyor. Polonya da bu kapsamda hayata geçireceği ilk elektrikli otomobili için artık geri sayımı hızlandırdı. TOGG örneğinde olduğu gibi, 2016 yılında dört Polonyalı enerji şirketi tarafından kurulan devlet destekli bir girişim üzerinden hayata geçirilecek olan Izera, prototip dinamikleriyle tüm dünyanın beğenisine sunuldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Polonya, Izera ile dikkat çekme amacında

ElectroMobility Poland markası üzerinden asfalta indirilecek olan Izera, adını Polonya’nın güneybatısındaki dağlardan alıyor. Geçtiğimiz günlerde iki elektrikli araç prototipi üzerinden tanıtımı gerçekleştirilken modeller SUV ve hatchback dinamikler üzerine şekillenecek. Yapılan ilk açıklamalar doğrultusunda girişimin, her iki modeli de 2023 yılında üretime geçirmek istediğini görüyoruz. Araçların tasarımları da yine TOGG’da olduğu gibi İtalya merkezli. Burada ise Torino Design ekibinin imzası karşımıza çıkıyor. Modellerle ilgili paylaşılan ilk teknik veriler de günümüz şartlarına uygun seviyede. Tek seferde 400 kilometreye kadar menzil kat etmeleri beklenen araçların 0’dan 100’e hızlanmasıysa 8 saniyeden kısa sürecek. Batarya kısmında hızlı şarj desteğinin de olacağını görüyoruz. Prototiplerin seri üretime taşınma sürecinde büyük oranda tasarım dinamiklerinin korunması da planlamalar arasında.

İlgili Video