reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

MacBook Pro Qualcomm

Yeni nesil MacBook Pro modellerindeki Mini-LED ekran tam not aldı

Bir iPad Pro korkusu oluşmuştu ancak yeni MacBook Pro modellerinde kullanılan Mini-LED ekran tam not aldı. İşte detaylar;

Advertisement

Türkiye’de de satılan M1 işlemcili 12,9 inç 2021 iPad Pro, Mini-LED ekran üzerine kuruluyor. İşte bu ekran üzerinde birçok kullanıcı Apple’a şikâyette bulunmuştu. Apple’a “keşke yeni modellerde OLED kullansaydın” şeklinde mesajlar yağmıştı. Peki neden?

Mini-LED ekran derin siyahlar sunuyor ancak buna rağmen ciddi şekilde seçilir bir “blooming” sorunu yaşatıyor. Bu durum diğer LCD temelli ekranlarda da oluyor ve temel olarak siyah zemindeki parlak objelerin etrafında bir ışık süzmesi oluşmasıyla kendisini gösteriyor.

İşte bu sorun, sevindirici şekilde yeni MacBook Pro modellerinde görülmüyor. Yeni dizüstülere konulan 120 Hz yenileme hızına sahip Mini-LED ekran, “blooming” sorununu nerdeyse hiç yaşatmıyor. Apple, yeni ekranlar ile OLED’e ciddi şekilde yaklaşmış durumda.

12,9 inç iPad Pro modelinde blooming durumu hiç iyi değil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni MacBook Pro modelleri çok güçlü işlemcilere sahipler

Yeni MacBook Pro işlemcileri M1 Max ve M1 Pro, performans konusunda çok iddialılar ve kişilere farklı varyasyonlar sunuyorlar. Modeller farklı GPU ve CPU seçenekleriyle elde edilebiliyor. Bunlar tam olarak şunlar:

M1 Pro:

8 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Max:

-10 çekirdekli CPU, 24 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
-10 çekirdekli CPU, 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

Modellerin farklı RAM seçeneklerine izin verdiğini de belirtelim. Pro ile maksimum 32 GB RAM alabiliyorsunuz. Max ile ise 64 GB belleğe izin veriliyor. Başlangıç ise 16 GB seviyesinde yer alıyor.

İlgili Video