reklamı kapat

POPÜLER

Su ile çalışan otomobil

Yeni otomobillere zorunlu hız sınırlama sistemi geliyor

Avrupa Parlamentosu, yeni otomobillerin zorunlu hız sınırlama sistemi ile üretilmesi hakkında olan teklifi onayladı. Gözler kararın Avrupa Birliği tarafından kabul edilip edilmeyeceğine çevrildi.

Trafik güvenliği hakkında devrimsel kararlardan biri daha Avrupa’da atılıyor. Avrupa Parlamentosu Mayıs 2022’den itibaren çok konuşulacak yeni bir karar almaya hazırlanıyor. Buna göre yeni araçlara zorunlu hız sınırlama sistemi konulmasını içeren bir düzenlemeye onay verildi bile. Strazburg’da yapılan toplantıda araç ve trafik güvenliği konuları ele alındı. AP Genel Kurulu araçlarda bazı güvenlik teknolojilerin zorunlu olarak kullanılması tasarısını 30’a karşı 578 oy gibi ezici bir çoğunluk ile kabul etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hız sınırlama sistemi ile yetinilmeyecek

Kabul edilen düzenleme sadece otomatik hız sınırlandırma sistemi ile de sınırlı değil. Otomobil, kamyon ve otobüs gibi yeni araçlarda, acil fren sistemi, şerit takip asistanı, yorgunluk tespit sistemi ve kameralı park sensörü  teknolojileri zorunlu hale geliyor. Bu da demek oluyor ki bu teknolojiler kullanıcılara opsiyon olarak sunulamayacak. Bununla beraber kazaların analizini kolaylaştırmak adına araçlara kara kutu yerleştirilmesi de gündemde. Ancak bu gelişmelerin hayata geçebilmesi için Avrupa Birliği Genel Kurulu’ndan da onay alması gerektiğini hatırlatalım.

İlginizi çekebilir

Lüksün elektrikli hali! İşte karşınızda Aston Martin Rapide E