reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Seat Leon

Yeni Seat Leon ürün gamının diğer seçenekleri ne zaman satışta olacak?

Kısa süre önce tek paket üzerinden satışlarına başlayanan yeni Seat Leon almayı düşünenler için yeni seçenekler de kısa sürede listede olacak.

Geride bıraktığımız hafta içerisinde Türkiye’deki satış macerası resmi olarak başlatılan Seat Leon, şimdilik sadece tek bir paket üzerinden tercih edilebiliyor. Fiyat olarak bakıldığında günümüz piyasasında kullanıcılar için cazip olarak nitelendirebileceğimiz bir çizgide seyren aracın, 1,5 litre motor ve FR donanım paketli üst seviye kombinasyonu 231.000 TL’lik etikete sahip. Golf’ün yazılım problemleriyle bir türlü giriş yapamadığı Türkiye’ye bir adım önde başlayan yeni Leon’u satın almayı düşünenlerin birkaç ay daha beklemesi, çeşitlilik bakımından önemli olabilir. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, aile şubat ayı içerisinde daha ekonomik ve işlevsel dinamikler sunan iki seçeneğe daha kavuşacak.

Yeni Seat Leon 2021’in ilk yarısına kadar oturmuş bir yelpazeye sahip olacak

Markanın resmi kaynaklarından paylaşılan detaylara baktığımızda Leon için, 1.0 TSI 110 HP Style ve 1.0 eTSI hafif-hibrit (mHEV) 110 HP DSG Style Plus seçeneklerinin şubat ayı içerisinde satışta olacağını görüyoruz. Skoda Octavia’dan da hatırladığımız hibrit seçenekli bu motorla, fiyatın daha aşağıda konumlanması senaryosu da mümkün olacak. Halihazırda satışta olan 1,5 eTSI hafif-hibrit 150 HP DSG motor seçeneğinin ise 2021 yılı ikinci çeyrekte satışta olması planlanıyor. Bu da 1,5 litre motorla otomatik şanzıman kombinasyonunu bekleyenler için daha modern bir seçenek olacak.

Yeni Seat Leon için öne çıkan detaylar

Yeni Leon, SEAT’ın eksiksiz bağlantı özelliklerine sahip ilk modeli olarak lanse ediliyor. Full Link teknolojisiyle kullanıcılar ister Apple CarPlay isterse Android Auto özelliğini kullanarak dijital yaşamlarına da erişebiliyor. Böylece kullanıcılar telefonda bulunan kişi listelerine, müziklerine ya da navigasyon sistemine rahatça ulaşabiliyor. “Acil Durum Çağrı Sistemi (e-Call)” sayesinde yerleşik eSIM, olası bir kaza durumunda acil servis ile doğrudan iletişim kurarak aracı yepyeni bir güvenlik seviyesine çıkarıyor. Sistem, acil durum araması haricinde, aynı zamanda araç konumu, motor tipi, araç rengi veya yolcu sayısı gibi araçtaki önemli verilerin acil servislere gönderilme imkanı da sunuyor.

Leon Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik testlerinde beş yıldıza layık görülmüştü. Otomobilde; Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Acil Durum Asistanı, Yarı Otonom Seyahat Asistanı, Şerit Takip Asistanı da dahil olmak üzere bir dizi yeni gelişmiş sürüş destek sistemlerini bir araya getiriyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra, 7. hava yastığı olarak “Ön Orta Bölümde Merkezi Hava Yastığı” aracın tüm donanımlarında standart sunuluyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saatte 210 km hıza kadar desteklenen dur-kalk özellikli Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) ve Şerit Takip Asistanından yararlanan Seyahat Asistanı, uygun koşullarda aracı aktif olarak şeridin ortasında tutup hızını trafiğin akışına göre ayarlayarak gaz, fren ve direksiyon kontrollü yarı otonom bir sürüş vaat ediyor. Araç, sürücünün direksiyonu 15 saniyeden fazla süre bıraktığını tespit ederse, sesli ve görsel uyarılar veriyor. Sürücü belirli süre daha yanıt vermemeye devam ederse, bu sistemle bütünleşik olarak çalışan Acil Durum Sürüş Asistanı, aracın kontrolünü ele alarak Leon’u tamamen durdurabiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Leon’un güvenlik paketine yapılan yeni bir ekleme de Kör Nokta Tespit Sistemi ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı ile çalışan Araçtan Çıkış Uyarısı. Bu sistem aracın kapıları açıldığı anda sensörleri sayesinde yanındaki engelleri tanıyarak kapı içlerindeki ambiyans ışığı ile sürücü ve yolcuları uyarabiliyor. Yeni Leon Türkiye’de ilk etapta Style, Style Plus ve FR olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi sunulacak. Konfor odaklı Xcellence donanım paketi ise 2021 ikinci çeyrek içerisinde satışa sunulacak.

İlgili video

2020 Seat Leon merak edilen özellikleriyle detaylandı