reklamı kapat

POPÜLER

Yeni zafer arayışları; Ford Otosan, dünyanın en zorlu yarışı için düğmeye bastı

Lima kentinden başlayacak 10 etaplık ralli, Ford Otosan AR-GE ekibinin ellerinden geçen yarış kamyonunun yeteneklerine sahne olacak.

Hannover Ticari Araç Fuarı’nda F-Max ile yılın kamyonu ödülünü alan Ford Otosan, başarılarını önümüzdeki yılda da devam ettirmek için şimdiden adımlarını atıyor. Dünyanın en zorlu off-road maratonu olan Dakar Rallisi’nin 2019 sezonu için girişimlerine başladığını duyuran marka, 6 – 17 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenecek maratonda katılacağını açıkladı. Ford Trucks’ın desteklediği Belçikalı VDR Kamyon Yarış Takımı’na verilecek olan desteğin direksiyonu başına, geçtiğimiz dönemde birincik elde etmiş Yves Rutten ve Peter Van Delm geçecek.

Ford Otosan’ın rolü

Yapılan resmi açıklamanın detaylarına baktığımızda Ford Otosan ve VDR ekibinin yarışa katılacak 2 prototip yarış kamyonunu geliştirmek için bir araya geldiğini görüyoruz. Ford Trucks’ın Dakar 2019’a gönderdiği araçlar Ford Otosan Ar-Ge Merkezi’nin desteği ile tasarlandı, prototip olarak yarış parçaları ile Belçika’da VDR Racing atölyesinde yapıldı. Daha sonra Ford Trucks mühendisleri ve VDR Truck Racing teknik ekibinin iş birliği ile montajı tamamlanan kamyonlar, gerçek ralli koşullarında test edilerek dünyanın en zorlu yarışına hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford Trucks’ın global çapta motor sporlarına destek olduğunu belirten Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Uluslararası ağır ticari araç pazarında en büyük üreticilerden biri olan Ford Trucks olarak, 60 yıla varan kamyon üretim tecrübemizi pazarın ihtiyaçlarını karşılayan ürün geliştirme becerimizle birleştiriyoruz. Orta Doğu, Afrika, Rusya ve Türkî Cumhuriyetlerin ardından Orta ve Doğu Avrupa’da büyümemizi devam ettirirken uluslararası bir marka olarak bir yandan da motor sporlarına yatırım yapıyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda VDR Truck Racing’e 2016 yılından bu yana verdiğimiz desteği bu yıl, yeni bir iş birliği ile ileriye taşıdık. Bu iş birliği kapsamında Türkiye’de tasarlayıp ürettiğimiz Ford Trucks kamyonlarımız, ilk kez Dakar Rallisi’nde yarışacak. Maratonun gerçekleşeceği koşullarda teste tabi tuttuğumuz araçlarımızın dayanıklılık ve gücü ile Dakar yarışında başarılı olacağına inanıyoruz. VDR Truck Racing gibi şampiyon sürücülere sahip, dünya çapında başarılı bir takım ile iş birliği yapmaktan çok mutluyuz. Ford Trucks’a güvenerek araçlarımızı dünyanın en zorlu yarışında kullanmak için bizimle iş birliğine imza atan VDR Truck Racing’e başarılar diliyoruz.” dedi. Güney Amerika’da 41. kez düzenlenecek Dakar Rallisi, bu yıl önceki yıllardan farklı olarak sadece Peru’da gerçekleşecek. Yarışçılar 6 Ocak 2019 tarihinde seremonik olarak verilen startla 11 gün sürecek rallinin açılışını yapacak.

İlginizi çekebilir

Ford Ranger Raptor