reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil hakkında son gelişmeler

Tasarımı ve sunduğu performansla büyük beğenimizi kazanan yerli otomobil ile ilgili yeni bir haber ortaya çıktı. Paylaşılan bilgilere göre yerli otomobille ilgili tescil çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Tasarımın taklit edilmemesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor ve dünya genelinde tesciller yapılması gerektiği ifade ediliyor. TOGG‘un Amerika, Rusya, Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve bazı Avrupa ülkelerine tescille ilgili başvurular yaptığı söyleniyor.

TÜRKPATENT başkanı Habip Asan, yerli otomobilin tescil süreciyle ilgili açıklamada bulundu. Asan, yerli otomobilin tescil çalışmasının dünya genelinde korunması gerektiğinin altını çizdi.  Türkiye’nin Otomobili’nin farklı ülkelerde korunmasını sağlamak için oralarda da tescil başvurusu yapılması gerektiğini belirten Asan, “Tescil süreçleri önemli. Farklı ülkelerde gerekli tescil başvuruları yapılmazsa Türkiye’nin Otomobili’nin tasarımı ve markası oralarda taklit edilebilir. TOGG’un sınai mülkiyet konusunda farkındalığı çok yüksek. Bu konuda gerekli tedbirleri de alıyor ve almaya da devam edecektir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil performansıyla göz dolduruyor

Arkadan itişli versiyonda 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performansı vadeden SUV aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu belirtelim.

8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Yerli otomobilde benzinli ve dizel araçlardaki gibi mekanizmalar olmadığı için bakım maliyetinin düşük olacağını söylemek mümkün. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Yerli otomobili 2022 yılında yollarda görmeye başlayacağız.