reklamı kapat

POPÜLER

YouTube
YouTube

YouTube’a kişileri uygulamadan uzaklaştıracak ilginç özellik

İnternet devi Google‘ın büyük video platformu YouTube, kısa süre önce oldukça ilginç bir özellik kazandı. Android P’nin izindeki bu yeni özellik, genel olarak büyük bir soruna da işaret ediyor. 

Google‘ın I/O 2018 kapsamında yeni özellikler eklediği Android P, biliyorsunuz artık telefon kullanım istatistiklerinizi detaylı olarak gösteriyor. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığına karşı yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Bu özellik şu an sadece Android P‘nin betasında yer alırken, şirket herkes için başlangıcı YouTube uygulaması ile yapıyor.

Kısa süre önce içerisine yeni bir özellikle eklenen YouTube, artık kişilere uygulamada kalacakları süreyi belirleme şansı tanıyor. Uygulama ayarlarından özelleştirilebilen özellik, “video izlemeye ara vermem gerektiğini hatırlat” adıyla geçiyor. Burada şirket kullanıcılara 15 dakikadan 180 dakikaya kadar farklı seçenekler sunuyor. Standart olarak “hiçbir zaman” seçeneğiyle kapalı gelen özellik, uzun süre ekrana bakmaktan dolayı yorulan gözler için çok güzel görünüyor. Artık akıllı telefonlarda çok aşırı zaman geçiriyoruz ve bu hem sağlık hem de sosyal hayatımızı etkiliyor. Google süreci bu şekilde bitirmek değil ama en azından uygun şekilde düzene sokmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube

YouTube’un ücretsiz abonelerine PiP desteği de yolda

Geçtiğimiz hafta görüldüğü üzere şirket daha önce sadece YouTube RED aboneleri açık PiP özelliğini ücretsiz tarafta da deniyor. Kişilerin video izlerken başka uygulama kullanmasına imkan tanıyan destek, Android tarafında yer alıyor ve çok beğeniliyor. Bununla kişiler video penceresini ufaltarak ekranın istediği bir yerine koyabiliyor ve böylece video izlerken diğer işlerini halledebiliyor. Ancak ücretsiz yapıda bazı kısıtlamalar bulunuyor. Şirket sadece belirli videoların PiP modunda çalışmasına izin veriyor. Ayrıca PiP modu için içerik üreticilere de seçme şansı sunulacağı söyleniyor. Yani videoyu üreten kişi bunun kararını kendisi verecek gibi duruyor.

İlgili Video

Şirketin en yeni uygulamasını gördünüz mü?