reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

100 milyonluk Spotify’dan ilginç yeni sistem [Video]

Çevrimiçi müzik pazarının lideri konumunda yer alan popüler servis Spotify, yeni bir reklam altyapısının testini yapıyor. Firma etkileşimi artırmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz gün yapılan resmi açıklamaya göre Spotify şu an 100 milyondan fazla ücretli aboneye sahip. Ancak popüler servis sadece ücretli abonelerden oluşmuyor. Platformu reklam destekli kullanan ücretsiz aboneler ile beraber toplam 217 milyon abone sayısına ulaşan servis, yeni özellikler geliştirmeye de devam ediyor. İşte bu noktada karşımıza yeni bir reklam sistemi çıkıyor. Ücretsiz kullanıcıların karşısına çıkacak bu yeni reklam, sesli iletişime dayanıyor. Normalde Spotify’da çıkan reklamlarla bağlantıya basılarak etkileşime geçiliyor. Yeni reklamda ise bunun yerini sesli komutlar alıyor. Reklam sonunda Spotify mobil uygulaması size bir komut veriyor ve bunu söylediğiniz zaman sizi başka bir sayfaya ya da içeriğe yönlendiriyor. Reklam etkileşimini daha iyi hale getirecek altyapı, istenirse ayarlar içerisinden kapatılabilecek deniyor. Reklamda geçen komut haricindeki sesli komutları algılamayacak gibi duran sistem, özellikle platform içi reklamlar için güzel görünüyor. Bu sayede kişi cebindeki telefonunu çıkarmadan reklamda geçen podcast, çalma listesi ya da sanatçıya sadece söyleyerek geçebiliyor. İlk testlerinin Amerika’da sürdüğü özelliğin, yakında her yerde aktif edileceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify pazardaki farkı açıyor

En büyük rakip Apple Music’in şu an 50 milyondan biraz fazla ücretli abonesi bulunuyor. Bu açıdan teknoloji devine karşı inanılmaz büyük bir fark açan servis, biliyorsunuz Türkiye’de de popüler oranda kullanılıyor. Genel olarak çok beğenilen platform, sıkı Apple fanlarını bile kendisine tutmayı başarıyor. Kendisine has kemik bir kitlesi bulunan servisin, ücretsiz olarak da kullanılabiliyor olması büyük fark yaratıyor. Apple Music sadece abonelik temelli çalışıyor.