reklamı kapat

POPÜLER

kör nokta sorunu

14 yaşındaki gençten otomobillerin kör nokta sorununa çözüm [Video]

Otomobillerin kör nokta sorunu özellikle bazı araçlarda ciddi sürüş zorluğuna ve kazalara neden oluyor. Bunun çözümü için bir sistem daha geliştirildi.

Otomobillerin özellikle A sütunları virajlarda ciddi bir kör nokta oluşturuyor. Bu yüzden sürücülerin sürekli olarak kafalarıyla hareket etmesi ve yolun durumuna bakması gerekiyor. İşte bu otomobiline göre ciddi bir sorun oluşturan duruma 14 yaşındaki Alaina Gassler güzel bir çözüm buldu. Bu çözüm aracın dışına yerleştirilen bir webcam ile aracın içine konulan bir projektörden oluşuyor. Dışardaki kameradan aldığı görüntüyü projektör üstünden A sütununa yansıtan sistem, böylece sütünü sanal olarak ortadan kaldırıyor. Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere gerçekten güzel çalışan sistem, elbette henüz ticari durumda değil. Daha parlak bir görüntü elde etmek adına A sütununu yansıtıcı kumaş ile kapladığını belirten Alaina Gassler, karşımıza otomobil firmalarının da artık hayatımıza dahil etmesi gereken bir seçenek çıkarıyor. Kurduğu sistemi babasının Jeep Grand Cherokee aracında deneyen ve güzel bir sonuç alan Gassler, prototip aşamasında dahi güzel bir işe imza atmış gibi görünüyor.

Kör nokta sorunu için dev firmaların da yaptığı çalışmalar bulunuyor

Ancak bunların bir çoğu henüz resmi olarak araçlarımızda yer almıyor. Aynaları kameralar ile değiştirmeye başlayan üreticilerin, artık bu kör nokta sorununa da bir çözüm bulması gerekiyor. Otonom sistemler çok gelişene kadar böyle bir sisteme yıllardır çok büyük ihtiyaç bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da havacılık sektörünün en yeni güvenlik sistemi