reklamı kapat

POPÜLER

2021’i beklemeye ne gerek var? ABT’den elektrikli Volkswagen Caddy ve Transporter

Hannover Ticari Araç Fuarı’nın önemli sürprizleri arasında olan elektrikli Volkswagen Caddy ve Transporter, kullanım konusunda şüphe bırakmayacak özellikler barındırıyor.

Elektrik gücüyle birlikte 2020‘den itibaren karşımıza yepyeni otomobiller çıkartacak olan Volkswagen, bu atağın hazırlıklarına kendi bünyesinde devam ediyor. Kapılarını açan Hannover Ticari Araç Fuarı’nda I.D. ailesine 2021 yılında eklemek üzere Buzz Cargo‘yu dahil ederek ilgileri üzerine çeken şirketin pabucunu dama atma potansiyeliniyse çok fazla uzaklarda aramamıza gerek kalmadı. Fuara katılım sağlayan Almanya’nın en önemli geliştirilecilerinden ABT, 2020 ve sonrasındaki süreci beklemek istemeyenler için tamamen elektrikli Caddy ve Transporter projelerini geliştirdi. Modelleri aynı zamanda ticari amaçlı olarak kullanabilmek adına VAN olarak da konfigüre edebileceğini söyleyen geliştirici ekip, sunduğu 400 kilometrelik menzil değeriyle büyünün etki çapını artırmıyor desek yalan olur.

Modellere yakın bakış

Paylaşılan özellikleri incelemeye ikilinin ufağı olarak nitelendirebileceğimiz ABT e-Caddy‘den başlayalım. Aracı 2019’da ortalarında üretime geçirmeye hazırlanan şirket, makyajlarından birisini de taksi üzerinden sergiledi. Beş yolcuya kadar destek verecek olan otomobil 110 beygir güç ve 200 Nm tork üreten bir motorla maksimumda 120 kilometre saatlik hıza erişebilecek. Elektronik olarak sınırlandırılan bu rakamın sonradan iyileştirilmesi de mümkün. Menzil konusuna geldiğimizde ise sunulan 37,3 kWh‘lık batarya paketi üzerinden 220 kilometre gibi bir değer karşımıza çıkıyor. Hızlı şarj teknolojisinin de desteklendiği modelde yaklaşık 50 dakikalık dolum dile yüzde 80‘lik batarya doluluğuna erişmek mümkün.


Dönüşüm madalyonunun diğer tarafında yer alan Transporter, e-Transporter adıyla organizasyonda sergileniyor. Ebatsal olarak aks mesafesi daha uzun olan Caravelle ile benzeşen bu modelde kullanılan motor, Caddy’de yer verilen ile birebir aynı. Aracı farklı yapan ve bizce hayati önem katan noktası ise daha büyük bir batarya paketiyle satın alınabilecek olması. Kompakt bataryalı haliyle 208 kilometre menzil kat edebilecek olan e-Transporter 74,6 kWh’lık paketinde ise 400 kilometreye kadar erişebiliyor. Bu versiyonun yüzde 80’lik batarya doluluğa getirilmesi ise 1,5 saatin biraz üzerinde zaman alıyor. Önümüzdeki yılın sonlarına doğru satışa çıkma ihtimali üzerinde durulan modellerin pek çok farklı servis alanında gayet yeterli şekilde hizmet vermesi bekleniyor.