reklamı kapat

POPÜLER

50 yıl önce başrol olan ruh enfes bir projeyle geri döndü: 2019 Ford Mustang Bullitt [Video]

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşeceğine dair dedikodular ortaya çıkan 2019 Ford Mustang Bullitt projesi, 50 yıllık bir filmi tekrar gözler önüne getiriyor.

Sokaklara çıkmaya başladığı ilk dönemlerden itibaren otomobiller insan hayatının olmazsa olmaz ulaşım araçlarından birisi oldu. Bu birlikteliğin en güzel yansımalarından birisi de beyaz perdede gerçekleşti. Sinema tarihinde belki de James Bond ile başlayan Aston Martin özdeşleşmesi, ardından gelecek olan gerek dizi gerekse diğer filmlere de esin kaynağı oldu. 80’li yıllarda Kara Şimşek, 90’larda Dodge Viper’ın başrolünde yer aldığı Viper dizileri ve artık hepimizin bildiği Hızlı ve Öfkeli serisinde en az oyuncular kadar otomobillerin de nasıl birer ikon haline geldiğine şahit olduk. Verdiğimiz bu örnekler arasında yer alsa da herkes tarafından bilinmesi pek mümkün olmayan bir model için sizleri 1968 yılına götürmemiz gerekiyor. Bu yolculukla bizlere aktörlüğü kadar yarışçı kimliğiyle de bilinen Steve McQueen eşlik edecek.

Bir gangsterin yol arkadaşı

James Bond serisinin peşi sıra gelen ilk dönem filmlerinin ardından ortaya çıkan ilgi, benzeri yapımların da önünü açtı. Bond’un beşinci filminin yayınlandığı 1967 yılında Steve McQueen’de şuan haberimize konu olan Bullitt filminin çekimleriyle meşguldü. O dönem TRT’de “Hedef” adıyla gösterimi yapılan polisiye/aksiyon kategorisindeki filmi izlediğimizde, McQueen’e yeşil renk bir Mustang GT500’ün eşlik ettiğine tanık oluruz. Filme özel olarak o dönem sadece iki tane üretildiği söylenen bu Mustang’lerden McQueen’in de bir dönem kullanmış olduğu versiyon artık Ford fabrikasındaki sorumlu tasarımcı Carl Widmann‘a ait. Böylesine nadir bir efsaneyi yeni jenerasyon üzerinden tekrar yaratmak bir süre kafa yoran Widmann ve ekibi, sınırlı üretimde kullanıcılara sunulmak üzere 2019 Ford Mustang Bullitt‘i karşımıza çıkarıyor. Tanıtımı Detroit Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilen aracın içerisinden McQueen’in torununun çıkması da yüzümüzde tebessüm yaratan detaylardan birisi oldu.

Benzer genetik, iyileştirilmiş değerler

2018 Ford Mustang GT’ye eklenen performans paketi üzerine geliştirildiği açıklanan sınırlı üretim Bullitt versiyonunda şüphesiz en önemli parça renk seçeneği olacak. Filmde kullanılan koyu yeşil renk tonuna bezenerek bizleri o yıla götüren modelin kaputunun altında 5.0 litrelik V8 makinenin güncelleştirilmiş hali yatıyor. 475 beygir güç ve 570 Nm tork üreten bu motorla 2019 Ford Mustang Bullitt’in çıkabildiği maksimum sürat değeri ise 263 kilometre olacak. Şanzıman bölümünde manuel bir ünite kullanarak en az renk seçeneği kadar anlamlı bir iş çıkartan Ford’un kokpit bölümünde çok fazla değişime girmediğini görüyoruz. Bullitt yazılı bir direksyonun kullanıldığı bu bölümde 12 inç‘lik dijital ekran da 2018 Mustang’den birebir şekilde araca aktarılmış. Bu yaz satışlarına başlanılması beklenen modelin fiyat bilgisi ise henüz açıklanmış değil.

Video #1

Video #2