reklamı kapat

POPÜLER

600 beygirlik güç yolda; hayran bırakan detaylarıyla Hennessey VelociRaptor 6×6 [Galeri]

Kendisini artık test için yollarda görmeye başladığımız Hennessey VelociRaptor 6×6, yeni kareler eşliğinde devasa güzelliğiyle karşımızda.

İster altın oran diyelim ister mühendislik harikası, bazı otomobiller kendisiyle karşılaştığınız ilk andan itibaren önceliklerimizin değişmesine neden olabilir. Üzerinde barındırdığı donanımları, tasarımı ve karakteristik duruşuyla “performans” konusunu ikinci plana atmamıza vesile bu canavar bizlere “iyi ki varsın” dedirtmekle meşgul. Ferrari, Lamborghini, Maserati, Bentley, Porsche ve nice performans odaklı üreticinin kullandığı karakteristik diller bahsetmekte olduğumuz bu örneklerin en güzel temsilcilerinden. Tabi ki işler sadece binek sınıfta bu şekilde yürümüyor. Son yıllarda altın çağını yaşayan SUV sınıfı da bundan fazlasıyla nasibini almış durumda. Geçtiğimiz yılın son dönemleri içerisinde karşımıza çıkan Hennessey VelociRaptor 6×6 projesi, damga vurma konusunda kesinlikle adından söz ettirmeyi başaranlar arasında yer aldı. Amerikalı performans geliştiricisi Hennessey için de çok ciddi bir girişim olan bu proje nihayet gerçek anlamda kullanım için asfalta çıkmaya başladı.

Şaşırtan performans değerleri

Amerika’nın en çok satan pickup modelleri arasında yer alan Ford F-150 Raptor üzerine geliştirilen bu proje halihazırda meraklılarının kolayca anımsayabileceği özellikler barındırıyor. Biz de sözü fazla uzatmadan sizlerle birlikte öne çıkan parçaların üzerinden geçip, ortaya çıkan yeni fotoğrafların detaylarına geçmek istiyoruz. Autoblog ekibinin test konuğu olarak kendisini yollarda gördüğümüz VelociRaptor 6×6’da 600 beygirlik bir güç üreten 3.5 litrelik V6 EcoBoost motor görev yapıyor. Bu bölümde yazılımsal iyileştirmelerin yanı sıra, intercooler, emme ve egzoz supapı gibi önemli parçaları da tamamen değiştirilen araçta 150 beygirlik bir güç artışı söz konusu.

Altyapısal olarak, eklenen lastiklerle birlikte diferansiyel kilidi ve şasi eklemeleri gibi temel parçaları da elden geçirilmiş olan model, tüm bunları bir araya getirdiğimizde fabrika çıkış F-150’den yaklaşık 450 kilogram daha ağır hale geliyor. Tüm bu kilo artışına rağmen 0’dan 100’e hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlayabildiği söylenen VelociRaptor 6×6’nın kesinlikle çok başarılı olduğu da artık kabul edilebilir bir gerçek. Yaklaşık 350.000 dolar gibi kendisi kadar ütopik etiket fiyatına sahip olan aracı belki bir gün biz de Türkiye’de görebiliriz.