reklamı kapat

POPÜLER

9.7 inç iPad Pro incelemesi

iPad Pro

TASARIM

9,7 inçlik iPad Pro, hiç de yabancı olmadığımız bir tasarıma sahip. Apple’ın iPad Air’la başladığı tasarım çizgisini devam ettiren 9,7 inçlik iPad Pro, 12,9 inçlik modelin ufaltılmış bir modeli olarak göze çarpıyor. Alüminyumdan üretilen gövdesiyle halen oldukça çekici görünen tablet gümüş, altın ve uzay grisi seçeneklerine yeni modelle birlikte roze altın seçeneğini de ekliyor. Testini yaptığımız renk seçeneğinin de roze altın olduğunu ve bu rengi oldukça beğendiğimizi –ve dikkat çektiğini– araya not düşelim. Tasarım açısından iPad Air 2’den pek de farklı bir tasarıma sahip olmayan tabletin arkasındaki kamera çıkıntısı ve sol alt kısımda yer alan Smart Connector bağlantısı iPad Pro’nun iPad Air 2’den ayrılmasını sağlıyor. Wi-Fi modeli 437 gram LTE modeli 444 gram ağırlığında olan tabletin kalınlığı ise sadece 6,1 mm. Unutmadan söyleyelim; tabletin LTE’li versiyonunun arkasında göze çarpan bir diğer ayrıntı ise LTE modülü. Daha önceki hücresel şebeke destekli modellerin 3G/LTE modüllerinde Apple plastik bir modül kullanıyordu. Yeni modelle birlikte bu tabletin diğer yüzeyleriyle uyum sağlayan modül plastik yerini alüminyum malzemeye bırakıyor.

Tabletin dikkat çeken özelliklerinden birisi de üzerindeki 4 adet hoparlör. Cihazın sol ve sağ kısmına konumlandırılan hoparlörler stereo deneyimi yaşatmaya imkan sağlıyor.

İlk kez iPhone 5s’le hayatımıza giren parmak izi okuyucusu Touch ID de iPad Pro’da kullanılıyor. Yalnız belirtmekte yarar var; Tablette kullanılan parmak izi okuyucusu iPhone 6s’te kullanılan ikinci nesil Touch ID ile aynı değil. Ekran kilidini açmak iPhone 6s kadar çok hızlı olmasa da yine de bu okuyucu sorunsuz bir şekilde çalışıyor.