reklamı kapat

POPÜLER

9.7 inç iPad Pro incelemesi

iPad Pro

KOMPAKT GÖVDEDE YÜKSEK PERFORMANS

iPad Air 2’nin başarısını sürdüren iPad Pro, tasarım olarak iPad Air 2 ile hemen hemen aynı olsa da performansıyla selefinden ayrılıyor. 12,9 inçlik iPad Pro’nun özelliklerini kompakt bir gövdede sunan tablet, performansıyla hem birçok rakibini hem de bazı MacBook modellerini geride bırakıyor. Yeni iPad Pro’da ve 12,9 inçlik modelde aynı 64 bit A9X işlemcisi kullanılsa da tabletlerin işlemci saat hızlarının farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. 9,7 inçlik modelin işlemci saat hızı 2,16 Ghz iken 12,9 inçlik modelin saat hızı 2,24 GHz. Tabletleri birbirlerinden ayıran bir diğer fark ise RAM miktarı. 12,9 inçlik modelde 4 GB’lık RAM yer alırken yeni modelde 2 GB RAM bulunuyor.

iPad Pro
Kağıt üzerinde büyük ekranlı modelin daha güçlü olduğu görülse de günlük kullanımda bu durum herhangi bir sorun yaratmıyor. Sekmeler arasında geçişlerde, performans gerektiren oyunlarda ve programlarda tabletin harikulade bir performans sergilediğini vurgulayalım. Her cihazda olduğu gibi yeni iPad Pro’yu da AnTuTu ve Geekbench 3 testlerine tabi tuttuk. Gerçekleştirdiğimiz testte iPad Pro, AnTuTu uygulamasında 166.500 puan aldı. Bu puanla 177.266 skor elde eden 12,9 inçlik iPad Pro’nun ardından ikinci sırada yer alan tablet 136.477 puan alan iPhone 6s Plus’ı, 134.067 puan alan iPhone SE’yi ve 98.101 skor elde eden iPad Air 2’yi geride bırakıyor. Tablet Geekbench 3 testinde ise tek çekirdek performansında 3.071 puan, çoklu çekirdek performansında 5.296 puan aldı. Tabletin elde ettiği bu skorlar iPad Pro’nun gerçekten oldukça başarılı bir cihaz olduğunu gözler önüne seriyor.

Tablette iPad Air 2’den farklı olarak “Hey Siri” özelliği de kullanılabiliyor. Hiçbir tuşa basamadan Hey Siri komutuyla Siri’ye ulaşmak yeni iPad Pro sayesinde mümkün.Bilindiği üzere Siri, daha önceden şarja takılı durumdayken “Hey Siri” denildiğinde aktif hale geçiyordu. Bizim incelediğimiz model tabletin hücresel şebeke destekli versiyonu olduğu için tableti 4.5G hız testine de tabi tuttuk. Gerçekleştirdiğimiz 4.5G testinde Göztepe’de 121.02 Mbps indirme hızı, 40.08 Mbps yükleme hızı, Maslak’ta ise 31.35 Mbps indirme hızı, 28.74 Mbps yükleme hızı elde ettik. 4.5G hızın bölgeden bölgeye ve operatör yoğunluğuna göre de değişiklik gösterdiğini hatırlatmakta fayda var. Ancak elde edilen hız değerlerine bakıldığında iPad Pro’nun tatmin edici seviyede hızlı bir mobil internet deneyimi sunduğunu söylemek mümkün. Tabletin pil performansı ise daha önceki modellerle aynı. Pili bittiğinde yaklaşık 4 saat gibi bir sürede şarj olan iPad Pro, 10 saate varan kullanım imkanı sunuyor. Ekran parlaklığı ve performans gerektiren uygulamalar kullanıldığında bu süre pek elbette kısalıyor.