reklamı kapat

POPÜLER

9.7 inç iPad Pro incelemesi

iPad Pro

APPLE PENCIL VE KLAVYE DESTEĞİ

Apple’ın yeni tableti ilk kez 12,9 inçlik iPad Pro’da karşımıza çıkan Apple Pencil ve akıllı klavyeye de destek veriyor. İlk olarak Apple Pencil’ın nasıl bir deneyim sunduğundan bahsedelim. Özellikle ilüstrasyon sanatçılarına ve grafik tasarımcılara hitap eden Apple Pencil, hem çizim yapmak hem de not almak için kullanılabiliyor. Yalnızca 12,9 inç ve 9,7 inç iPad Pro’da kullanılabilen bu kalem Photoshop Mix, Paper, SketchBook, Procreate ve bunun gibi bir çok uygulamayla başarılı bir performans sergiliyor.

iPad Pro
Oldukça hassas çizim yeteneklerine sahip olan kalem normal bir kalem gibi eğerek gölge verebilmenize imkan tanıyor. Bununla birlikte ekrana kolunuzu değdirseniz dahi çizim veya not almaya devam etmek mümkün. Kalemle çizim yaptığımızda herhangi bir rahatsız edici gecikme yaşamadığımızı da belirtmekte yarar var. 12 saate varan pil ömrüne sahip kalemin pilinin bitmesi durumunda ise Apple Pencil iPad Pro’nun Lightning bağlantı yuvasından şarj edilebiliyor. Kalem, 15 saniye şarj edildiğinde 30 dakikalık kullanım süresi sunuyor. Şimdi Apple Pencil’ı bir kenara koyalım ve biraz da akıllı klavyeden bahsedelim.

iPad Pro
Oldukça ince ve bununla birlikte kılıf işlevi gören klavye, özellikle bizim gibi editörlere büyük kolaylık sağlayacağa benziyor. iPad Pro’yu ufak bir dizüstü bilgisayarı dönüştüren bu aksesuar, iPad Pro’ya Smart Connector bağlantısı üzerinden anında eşleşiyor ve şarja ihtiyaç duymuyor. Suya ve lekeye dayanıklı bir yüzeyle kaplı olan klavye bir çok kısayol yapılmasına da imkan tanıyor. Farklı sekmeler arasında geçiş yapmak, belge yaratmak, sözcük sayısını görmek veya arama yapabilmek bunlarda sadece bazıları. Command tuşuna basılı tutarak herhangi bir uygulamada desteklenen kısayolları görebileceğinizi de söyleyelim. Sonuca gelecek olursak geleceğin kişisel bilgisayarı olarak lanse edilen iPad Pro, şu an için dizüstü bilgisayarların yerini almasa da gerek taşınabilirliği gerekse sunduğu özelliklerle piyasadaki şüphesiz en iyi tablet. Çizim ve kamera özelliklerine önem veren biri değilseniz halen çok hızlı bir tablet olan iPad Air 2’nin de oldukça başarılı bir tablet olduğunu ve çok daha uygun bir fiyata sahip olabileceğinizi söyleyerek yazımızı noktayalım.

Dipnot: 9,7 inçlik iPad Pro incelemesini iPad Pro’daki Pages uygulamasında hazırlarken klavye sayesinde büyük keyif aldık.