reklamı kapat

POPÜLER

Tokkder karavan

Adeta dönüm noktası; motorlu karavanlardaki yeni ÖTV düzenlemesiyle ilgili sektörden ilk açıklamalar

Motorlu karavanlardaki önemli vergi indirimi sonrasında tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nden açıklama geldi.

Motorlu karavanlarda uygulanan ÖTV’nin %220’den %45’e indirilmesiyle ilgili Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nden (TOKKDER) açıklama geldi. TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici yaptığı değerlendirmede, makul seviyeye inen ÖTV oranlarının yanı sıra karavan üretimi için kurumsal yeterliliklerin devreye alınmasının, Türkiye’deki karavan üretimi, ihracatı ve ekosistemi açısından kilit rol oynayacağını bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karavan vergilerindeki bu adım dönüm noktası niteliğinde

Yapılan düzenlemenin bir dönüm noktası niteliği taşıdığını belirten İnan Ekici; “Bu gelişme sonucunda önümüzdeki süreçte yeni bir tatil anlayışı ve yeni müşteri gruplarının oluşumuna, oluşacak karavan turizmi ekosisteminde yer alan parkların gelişmesine, yurt içi ve yurt dışı müşterilerin sayısındaki artışa hep birlikte tanıklık edeceğiz. Son olarak potansiyeli yalnızca turizmle sınırlı kalmayacak bu alanın, üretim çerçevesinde sanayi açısından önemli bir adım olacağına, istihdama ve ihracatçı konumumuza sağlayacağı katkı ile Türkiye’yi daha da ileriye taşıyacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir buçuk yıl önce başlayan Covid-19 salgınının tetiklediği en önemli akımlardan bir tanesinin karavan turizmi olduğunu vurgulayan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, değişen tatil ihtiyaçlarının Türkiye’nin karşı karşıya olduğu fırsatları daha da zenginleştirdiğini belirtti. İnan Ekici, “Avrupa Federasyonu verileri Birlik üyesi ülkelerde tescil edilmiş karavan sayısını 2019 yılına ait verilerde 5.683.860 adet olarak açıklamaktadır. Bu rakamın 3.462.449 adedi çekme karavan, 2.221.411 adedi ise motorlu karavandır. Almanya merkezli güncel verilere göre ise yıllık periyoda bakıldığında, Eylül 2020 – Mart 2021 arasında Avrupa Birliği’nde tescil edilen karavan sayısı bir önceki yıla göre %33,7 oranında artmıştır. Sektör için iki referans pazar olan ABD ve Avrupa Birliği yüksek büyüme oranları göstermiştir. Bununla birlikte, bugüne kadar ülkemizde motorlu karavanlara sahip olma maliyetlerinin ÖTV’nin de etkisiyle yüksek olması nedeniyle sahiplik oranı ve araç kiralama sektörünün bu alandaki yatırımları ne yazık ki sınırlı kalmıştır” bilgisini verdi.