reklamı kapat

POPÜLER

deprem

AFAD’dan deprem riski sorgulama hizmeti geldi

Şubat ayının başında kullanıma sunulan ve vatandaşların aile geçmişlerini sorgulamasına olanak sağlayan soy ağacı sorgulama hizmetinin ardından vasiyetname sorgulama hizmeti kullanıma sunulmuştu.

Bu hizmetlerin ardından şimdi de deprem sorgulama hizmeti kullanıma sunuldu. Elektronik ortama aktarılan deprem haritasında oturduğunuz semtin deprem riskini görüntüleyebiliyorsunuz. Kullanıcıların  koordinat ve adres bilgilerini girerek ulaşabilecekleri haritada yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Şu anda test aşamasında olan internet sayfasına girişte sorunlar yaşandığını belirtmekte yarar var. Bu adrese tıklayarak ulaşabileceğiniz haritayla ilgili AFAD Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar açıklamada bulundu.

AFAD’dan konu hakkında açıklama

AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, “Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı” dedi. İstanbul’da 1999 yılında yaşanan depremden sonra, adaların içinden kırılmamış bir hat kaldığına dikkat çeken Tatar, bu hatta en yakın kıyı şeridinin koyu kırmızı renkte gösterildiğini dile getirdi.