reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı sosyal robot Jibo, ailenizin yeni üyesi olacak [Video]

Honda’nın ASIMO‘su gibi robotlar, insansı görünümleriyle daha sempatik olmaya çalışsa da, bu robotlardaki mekanik insan görüntüsü herkese çekici gelmiyor. MIT’de robot araştırma ve geliştirme biriminde çalışan Cynthia Breazeal’ın vizyonu doğrultusunda hayata geçirilen JIBO ise, insan gibi görünmek yerine insan gibi iletişim kurmaya odaklanarak sempatik olmayı ve ailenin bir parçası haline gelmeyi başarıyor.

Jibo
Cynthia Breazeal’ın kurduğu Jibo Inc., JIBO aile robotunu çarşamba günü görücüye çıkardı. Bugüne kadar gördüğümüz benzerlerinden daha sıcak kanlı olduğu anında fark edilen JIBO, yaklaşık 28 cm boyunda, ağırlığıysa 3 kilogramın altında.

Kutusundan çıkarıp internete bağlanan JIBO’nun en önemli özelliği, bulunduğu evde yaşayanları tanıyıp ayırt edebilmesi. Tanımak derken sadece yüz algılama teknolojisinden değil, kişileri ayrı varlıklar olarak benimseyip buna göre iletişim kurmasından bahsediyoruz.

jibo04
İlk aşamada, JIBO’nun görevleri mesaj ve bildirim iletmek, fotoğraf çekip video kaydetmek, görüntülü aramalarda avatar yerine geçmek, hikaye anlatmak ve arkadaşlık etmek. JIBO’nun en can alıcı noktası da arkadaşlık ediyor olması aslında. Mesajlarınızı okurken veya örneğin fırındaki kekin piştiğini size hatırlatırken dahi bir makineyle değil de bir canlıyla konuşuyor hissi veren JIBO, evinde kalabalık hissi yaratmak için televizyonu sürekli açık bırakanlar için özellikle faydalı olacaktır.

JIBO’nun işlevleri şimdiki becerileriyle kısıtlı kalmayacak. Yazılım geliştirme kitiyle programcılardan gelecek geliştirmeler, ileride sunulacak yazılım güncellemeleriyle JIBO’nun daha işlevsel hale gelmesini sağlayacak.
jibo

Çarşamba günü Indiegogo’da başlayan kampanyayla fon toplayan JIBO, hedefini bir gün geçmeden fersah fersah aşmış durumda. Kampanya fiyatı 499 dolar olan JIBO, kullanıcılara 2015’te gönderilecek.

VİDEO