reklamı kapat

POPÜLER

Amazon kargo drone

Amazon’dan acil durumda kendini parçalara bölen drone planı

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon, bildiğiniz gibi drone ile kargo taşımacılığı yapmak için planlar gerçekleştiriyor. Şirketin bu alana yönelik aldığı son patent ise oldukça tartışılacak gibi duruyor.

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos‘un büyük önem verdiği drone ile kargo taşımacılığı, birçok soru işareti oluşturuyor. Bunların en başında ise güvenlik sorunları yer alıyor. Herkes haklı olarak üzerinde otonom olarak uçan drone’ların düşmesinden korkuyor ve Amazon‘un buna çözümü ise oldukça ilginç görünüyor. Şirketin aldığı son patente karşımıza kendini parçalarına bölen drone altyapısı çıkıyor. Patenti alınan drone acil durumlarda (Batarya patlaması ya da pervane kopması gibi) devreye girecek bir parçalanma kontrolcüsüne sahip olacak. Çevreyi inceleyerek havada yavaş yavaş parçalarına ayrılacağı belirtilen drone, böylece çarpma alanını küçültecek. Yani dev bir drone yerine ufak ufak parçalar karaya düşecek.

Amazon kargo drone

Amazon, drone ile taşımacılık konusunda çok iddialı

Şirket, Prime Air isimli bu servisi için birden fazla drone modeli geliştiriyor. Halka açık denemeleri de gerçekleştiren şirket, drone ile taşımacılığı 13 dakika ya da altında gerçekleştirmek istiyor. Yani şu an daha çok kısa mesafeleri hedefleyen Amazon, amacı için gökyüzüden duracak bir depo dahi planlıyor. Ayrıca kargo paketlerinin paraşüt ile indirilmesi için de çalışmalar yürütülüyor. Böylece drone’ların evinizin bahçesine inmesine gerek kalmıyor.