reklamı kapat

POPÜLER

Android

Android dünyasını tehdit eden yeni tehlike

Zaman zaman maalesef tüm Android dünyasını tehlikeye atan uygulamalar ve haberler ile karşınıza çıkıyoruz. Bunu önlemek adına büyük çalışmalar yürüten şirket, yine de çok büyüyen marketi kontrol altına tutamıyor

SophosLabs “Naked Security” tarafından bulunan bu yeni tehlike, kendisini dört farklı QR kod okuma uygulamasında gösteriyor. Şirket yaptığı araştırmada aşağıda görebileceğiniz uygulamalarda Andr/HiddnAd-AJ zararlısının yer aldığı belirtiliyor. Bunun kişilerin telefonlarında tam ekran reklamlar gösterdiği ve bazı sayfaları otomatik olarak açtığı belirtiliyor. Yani daha çok para kazanmaya yönelik bu zararlı, gizliliği ihlal etmiyor gibi görünüyor. Ancak yine de böyle bir şeyin kesinlikle olmaması gerekiyor. Sorunu bulduktan sonra Google‘a bildirdiklerini belirten Naked Security, şirketin uygulamaları kısa sürede kaldırdığını belirtiyor. Ancak bunu yapana kadar bu dörtlünün tam 500 bin kez indirildiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android

Android platformunun uygulama denetimi düşük

Eğer siz de bu QR kod uygulamalarını Google kaldırana kadar indirdiyseniz hemen silmenizde büyük fayda var. Hatta telefonunuzu kaliteli bir virüs tarama uygulamasıyla da aratmanızı öneriyoruz. En başta dediğimiz gibi bu konuda zaman zaman gündeme gelen Google, uygulama marketini Apple kadar sıkı denetlemiyor. Bu da bu tarz sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Ancak şirket artık hiç olmadığı kadar bu konuya önem veriyor.

İlgili Video

Google’dan dikkatleri üzerine çeken yeni AR uygulaması