reklamı kapat

POPÜLER

Animoji
Animoji
Animoji

Animoji, Apple’ın başına bela oldu

Teknoloji devi Apple, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’in tanıtıldığı akşam karşımıza Animoji özelliğini çıkarttı. Emojinin geleceği olan bu yeni özellik, şirketin başına ciddi bir sorun açtı.

Kısaca hatırlamak gerekirse Animoji, gerçek zamanlı olarak yüzünüzü verdiğiniz emoji olarak geçiyor.  iPhone X’in kamera ve sensörleri sayesinde artık kişiler yüz ifadelerini emojilere entegre edebiliyor. Sizin mimiklerinizi bir köpek ya da robota aktaran özellik, böylece ilk defa gerçek anlamda kişiselleştirilmiş emoji devrini başlatıyor. Bu noktaya kadar her şey güzel giderken, Apple’ın başı yeni özelliğiyle belada bulunuyor. The Recorder’da yer alan habere göre şirkete yeni nesil emojisi için dava açılmış durumda.

animoji app

Animoji daha önce kayıtlanmış

Bu davanın arkasında ise oldukça haklı bir neden yatıyor. Japonya’da yaşayan ABD vatandaşı, 2015 yılında Animoji ismini kayıt altına almış. Bu kaydı ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi üzerinden yapan Enrique Bonansea, bu ismi taşıyan bir uygulama da kullanıma sunmuş. 18 binden fazla indirilen bu uygulama animasyonlu emojiler ile mesajlaşılmasına imkan tanırken, ismin Apple tarafından resmen tanınmış olması durumu garipleştiriyor. İsmi satın almak için Enrique Bonansea‘ya teklif götüren ancak reddedilen Apple, buna rağmen ismi kullanarak büyük risk almış duruyor. Bakalım mevcut durumda Apple’ın suçlu olduğu dava nasıl çözülecek?