reklamı kapat

POPÜLER

Apple'ın ilk GaN temelli güç adaptörü 140W güç sunuyor

Apple’ın ilk GaN temelli güç adaptörü 140W güç sunuyor

Apple, MacBook Pro modelleriyle beraber kendisi için bir ilke imza attı ve 140W GaN güç adaptörü ile karşımıza çıktı. İşte detaylar;

Detaylarına aşağıda yer verdiğimiz MacBook Pro modelleriyle beraber görücüye çıkan Türkiye’de 999 TL fiyatlı 140 W USB-C Güç Adaptörü, Apple’ın The Verge’e yaptığı açıklamaya göre GaN temeli üzerine kuruluyor.

GaN yani Gallium Nitride, birim alanda alınan gücü ciddi düzeyde artırıyor. Bu silikon temelli olanlardan daha az parçaya ihtiyaç duyan altyapı, ufak boyutlarda ancak yüksek çıkış verebilen şarj cihazlarını hayatımıza sokuyor. Apple yeni 140 W USB-C Güç Adaptörü için kendisi şunu aktarıyor:

“140 W USB-C Güç Adaptörü, aygıtınızı evde, ofiste veya yolda hızlı ve verimli bir şekilde şarj etme imkânı sunar. Birçok USB-C şarj kablosuyla uyumludur. Apple bu güç adaptörünü USB-C – MagSafe 3 Kablosu veya USB-C Şarj Kablosu aracılığıyla 16 inç MacBook Pro’nuzla (2021) kullanmanızı önerir. Böylece hızlı şarj özelliğinden yararlanabilir, şarj seviyesini 30 dakika içinde 0’dan yüzde 50’ye kadar çıkarabilirsiniz.”

Kafa kısmı değişebilen ürünün üzerinde üzücü şekilde sadece tek bir USB-C çıkışı bulunuyor. Aktarıldığı kadarıyla bu güç adaptörü USB-C PD 3.1 standardına da destek veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın ilk GaN güç adaptörü 140W güç ile alanda rekor kırmıyor

Biliyorsunuz Xiaomi daha güçlü bir şarj cihazı ya da güç adaptörü geliştiriyor. Xiaomi tarafından HyperCharge adı verilen bu hem kablolu hem kablosuz hızlı şarj sistemi, 200W güçte tamamen boş 4.000 mAh pili sadece 8 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabiliyor. 120W kablosuz tarafta ise tamamen boş 4.000 mAh pilin sadece 15 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabildiği aktarılıyor.

Daha önce de ortaya çıktığı üzere bu sistem 2021’de gelmeyecek. Ancak bu durum sistemin hiçbir zaman ticari olmayacağı anlamına gelmiyor. En azından kablo üzerinden 200W hızlı şarj için firma 2022’de kesin olarak seri üretim gerçekleştirecek.

İlgili Video