reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple’ın yeni araçları gün ışığına çıktı

Business Insider’e göre, yeni nesil Apple Harita araçları Los Angeles sokaklarında görüldü. Apple daha önce harita verilerini toplamak için minivanlar kullanırken, yeni araçlar Subaru Impreza wagon olarak karşımıza çıkıyor.

Subaru, daha önce şirketin Harita minivanlarında ya da Kuzey Kaliforniya’daki kendi kendine sürüş yeteneklerini test etmek için kullandığı Lexus SUV’lerinde daha önce görmediğimiz yeni LIDAR ekipmanı sunuyor. Şirket, 2015’ten bu yana birden fazla kamera ve gelişmiş LIDAR sistemleri ile donatılmış araçlardan sokak düzeyinde veri topluyor. Şu anda Kaliforniya’da mevcut olan yeni Haritalar uygulaması, çim gibi yaprakları göstermek söz konusu olduğunda trafik, gerçek zamanlı yol koşulları, yol sistemleri, yeni inşaat ve yaya yürüyüş yollarındaki değişikliklerin yanı sıra daha fazla ayrıntı ve hassasiyetle ilgili iyileştirmeler sunuyor. Harita’da aynı zamanda ağaçlar, otoparklar ve bina şekilleri de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harita servisi için kullanılan aracı farklı yerlerde de görebilecek miyiz?

Şirketin neden yeni bir haritalama aracını tercih ettiği ise henüz bilinmiyor. Yeni araçların şu anda Los Angeles’la sınırlı olduğunu belirtelim. Apple yeni bir haritalama aracı kullanıyorsa, yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde farklı yerlerde de bu araçları görebiliriz. Sokak sokak sesli yol tarifleri ve proaktif önerileriyle dikkat çeken Apple Harita uygulaması arama özelliğiyle de göze çarpıyor. Arama özelliğiyle, aradığınızı bulmak çok daha kolay. Örneğin “restoranlar” için arama yaptığınızda yakındaki mekanlar Harita’da renkli rozetlerle gösteriliyor. Küçük bir alanda birden çok restoran varsa, üzerinde sayıların olduğu rozetlere dokunarak tüm seçenekleri görebiliyorsunuz. Harita, sokak sokak sesli yol tarifleri vererek gideceğiniz yere ulaşmanıza yardımcı oluyor. Yol boyunca gerçek zamanlı trafik bilgilerini de hesaba kattığı için, yolculuğunuzun tam olarak ne kadar süreceğini öğrenebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir

iPhone Xs Max’in tanıtım videosu