reklamı kapat

POPÜLER

serbetci
serbetci
serbetci

AR teknolojisiyle hazırlanan sanal Şerbetçi sergisi

El Pancho karakterinin yaratıcılarından Papier Atelier bu kez Şerbetçi sergisiyle evlere geliyor. Şerbetçi modellemesinin iPad Pro ve iMac üzerinde AR teknolojisi kullanılarak yapıldığı belirtiliyor.

Papier Atelier’in Türker ve Deniz Yılmaz Akman tarafından kurukduğunu söyleyelim. Papier Atelier, kağıttan üretilen heyken çalışmalar ve sanat enstelasyonları ile tanınıyor. Şerbetçinin 1920’lerde İstanbul sokaklarında boy gösteren bir sokak satıcısı olduğunu söyleyelim. Yüz ifadesi, bakışları ve başındaki o dönemi yansıtan şapkasıyla görür görmez ilgilerini çekiyor. Papier Atelier Şerbetçi karakterini oluşturup üzerinde temel renk ve şekillerin farklı projeksiyonlarıyla hem ifadedeki değişimleri hem de perspektif üzerindeki etkilerini göstermek istediklerini belirtiyor. Ekip ilk olarak Apple Pencil ile iPad Pro üzerinde Forger uygulaması üzerinde karakterin dijital heykelini oluşturduğunu söylüyor. Ekip çalışmanın tamamlanmasının ardından çalışmayı iMac’teki Blender uygulamasına aktardıklarını ifade ediyor.

Karakteri çalışmalarını yaparken 9 parçadan oluşan bir sergi planladıklarını ve üretime başladıklarını belirten Türker Akman, üretim sürerken COVID-19 pandemisinin başlamasıyla bu projeyi ziyaretçilerle fiziksel olarak bir araya getiremeyecekleri gerçeğiyle yüzleştiklerini belirtiyor. Bunun üzerine, Şerbetçi projesini dijital ortamda gerçekleştirip insanların oturma odalarında gezebilecekleri bir sanal sergiye döndürmeye karar veren Türker ve Deniz AR (artırılmış gerçeklik) tekniği kullanmaya karar vermiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türker Akman “AR tekniği, telefonunuza ya da tabletinize indirdiğiniz bir dosyayı kameranız yardımıyla gerçek ortamda görüntülemenize imkan veriyor.” dedi. Akman sözlerini şu şekilde devam etti: “Kağıt heykel alanında yaptığımız çalışmalar çoğunlukla strüktürel formlar olduğu için tasarım ve modellemeleri dijital ortamda yapılıyor. Sonrasında, uzun bir üretim sürecinin ardından fiziksel olarak karşımıza çıkabiliyor. AR kullanarak, üretim süreci öncesinde yaptığımız bütün çalışmayı gerçek ortamda deneyimleme imkanı buluyoruz. Hatta internet üzerinden paylaşarak dünyanın herhangi bir yerinde de deneyimlenebilmesini sağlayabiliyoruz. Bu özellik de bizim için büyük bir avantaj.”

Şerbetçi sergisine nasıl ulaşılıyor?

Sergiyi gezmek isteyen Apple kullanıcıları bu dosyaları @papieratelier hesabındaki linkten indirip telefonlarında görüntüleyebiliyor. AR modelleri ise @papieratelier hesabında 3 boyutlu filtreler kısmına aktarılmış durumda. Bu sayede isteyenler dijital Şerbetçi heykellerini Instagram filtresi olarak da görüntüleyebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER