reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame Ant Man Scott Lang

Avengers Endgame fragmanındaki Ant Man bilmecesi

Avengers Endgame, yayınladığı fragmanla kafa karıştıran pek çok detayı da beraberinde getirdi. Ancak tüm bu detayların en önemlisi en sondaki Scott Lang yani Ant Man sahnesiydi.

Avengers Endgame her ne kadar hayranların çok sevdiği “hayatta kalan” karakterleri bir araya getirse de, dikkatlerin tamamını Ant Man yani Scott Lang kendi üzerine çekti. Bunun da pek çok sebebi var elbette. En büyük sebeplerden biri Lang’in Kuantum Evreni’nde sıkışmış olması. Bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Ant Man and the Wasp filminin sonunda yer alan ek sahnede, Janet, Hank ve Hope, Ant Man’i Kuantum Evreni’ne gönderdikten sonra Thanos’un parmak şıklatmasıyla silinmişti. Ant-Man de evrende sıkışıp kalmıştı. Avengers Endgame fragmanında Scott Lang’in “kayıp” olarak işaretlendiğini görebiliyoruz. Ancak arşivden çıkan bir mesaj, Lang’in olmaması gerektiği bir yerde olduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Scott Lang, Iron Man’i bulmaya gidiyor

Öncelikle bazı soru işaretlerini ortadan kaldıralım. Scott Lang yani Ant Man, New York kahramanı değil. Ant Man’in hikayesi San Francisco‘da geçiyor. Yani o arşivdeki mesaj bir iki gün önce olmuş olamaz. Çünkü fragman New York’taki Avengers üssünde toplanan ekibin olaylardan hemen sonra oraya geçtiğini ima ediyor. Lang Kuantum Evreni’ne girdiği gibi çıkmayı başarsa bile Luis’in karavanıyla San Francisco’dan New York’a gitmek hiç mola vermeden 1 gün 18 saat sürüyor. Yani ekibimizden hemen önce gelmiş olması ve mesaj bırakmış olması imkansız. Karavanla geldiğini ise bıraktığı mesajdan anlıyoruz. Karavanın bagajında mini bir Kuantum Evreni’ne giriş cihazı olduğunu da hatırlatalım.

Bir diğer dikkat çeken detay Lang’in mesajı Iron Man’e bırakmış olması. Lang kapıda kendini hatırlatmaya çalışıyor ve “İki yıl önce havalimanında karşılaşmıştık. Çok büyüyebiliyorum. Ant-Man! Bunu bildiğini biliyorum.” diyor. Bu mesaj Captain America’ya kaydedilmiş olamaz. Çünkü Lang ve Captain America, Civil War’da aynı taraftaydı. Civil War da Infinity War’dan 2 yıl önce gerçekleşti. Captain America’nın iki yılda Lang’i unutmuş olması mümkün değil. Öte yandan Iron Man ve Ant Man’in komik göndermeleri bulunuyor. Iron Man, Civil War’da Ant Man’i tanımadığını belirtmiş, ismini de hatırlayamadığını söylemişti. Ant Man olarak biliyordu karakterimizi sadece. Buradan da bu mesajın Iron Man için çekildiğini anlıyoruz.

Zaman yolculuğu

Janet van Dyne Ant Man and the Wasp filminde, Kuantum Evreni’nden çıktığında Lang’i time vortexler (zaman girdapları) konusunda uyarmıştı. İşte arşivdeki mesaj da tam olarak bununla ilgili. Kuantum Evreni’nden nasıl çıkacağını bilemeyen Lang, dışarıdan da yardım gelmeyince muhtemelen Endgame’de zaman girdaplarından birini kullanacak. Sayısız zaman girdabı olduğu için tam olarak nereye gideceğini bilmesi mümkün değil elbette. Avengers üssüne gelen Lang’in hangi yıla gitmiş olabileceği konusunda şimdilik net bir yorum yapmak zor. Ancak garajın eski görünümü derken, oldukça geçmişe gittiği düşündürülüyor. İşte aradığımız cevap da geçmişte saklı olabilir. Açıkçası bu olay çizgi romanda gerçekleşseydi, Scott Lang’in geçtiği pek çok zaman girdabında, herhangi bir gelecekte Doctor Strange ile karşılaşacağını ve Strange’in onu yönelendireceğini söylerdik. Ancak filmin bu kadar detaylı işleyeceğinden emin değiliz.

Iron Man’i muhtemelen filmin başında öldürecek olan Avengers Endgame, işleri geçmişteki Iron Man ile halletmeye çalışabilir. Bu noktada durumun hayli karışık olduğunu söyleyelim. Ancak herkesin filmin kurtarıcısının Captain Marvel olmasını beklerken, gerçek kurtarıcı Scott Lang olacak gibi görünüyor.

İlgili video

Avengers Endgame fragmanı