reklamı kapat

POPÜLER

Spider-Man Far From Home
Spider-Man Far From Home
Spider-Man Far From Home
Spider-Man Far From Home

Avrupa’ya yolculuk başlasın! Spider-Man Far From Home incelemesi [Spoiler içermez]

Spider-Man Far From Home vizyon için gün sayıyor. 5 Temmuz’da beyaz perdedeki yerini alacak olan film için beklentileri nasıl ayarlamalı?

Marvel, Infinity Saga’yı Avengers Endgame ile noktaladıysa da, sinematik evrenin 3. evresini kapatan film Spider-Man Far From Home aslında. Bu yüzden ayrı bir önemi bulunan filmin ilk fragmanları geldiğinde ne yalan söyleyelim biraz hayal kırıklığı biraz da kafa karışıklığımız vardı. Homecoming, Spider-Man’in Marvel’a dahil olduğu eğlenceli ama beklentimizin altında kalan bir film olmuştu. Far From Home’dan daha iyisini beklerken bir anda “gençlik filmi” tadında bir fragmanla ve iyi kalpli Mysterio ile karşılaşınca… Filme heyecanımızı kaybetmiştik diyelim. Şimdi ise filmi ön gösterimde izledikten sonra şunu itiraf edebiliriz: Daha önce bir film hakkında hiç bu kadar yanılmamıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spider-Man Far From Home

Spider-Man Far From Home ile Avrupa macerası

Önce kendimizi biraz açıklayalım. Mysterio, en sevdiğimiz Spider-Man kötülerinden biri. Beklentimizin de en ama en yüksek olduğu karakterler listesinde başı zorlar. Filmde ise karaktere Jake Gyllenhaal hayat veriyor. Açıkçası Gyllenhaal, beklentimizin çok üzerinde bir Mysterio olmuştu. Hatta şu an başka bir aktörü Mysterio rolünde düşünmekte zorlanıyoruz. Ancak oyunculuğuyla parlayan tek isim Gyllenhaal değildi. Tom Holland da bu filmle beraber kendini bir seviye daha yukarı çekmiş. Çok daha başarılı ve çok daha emin olduğu beyaz perdeye de yansıyor.

Gelelim ön yargılarımıza. En büyük korkumuz artık 3. evreyi bitirirken yeni nesli de işe dahil etme kaygısı güdülmesiydi. Daha az Spider-Man daha çok gençlik filmi olmasından çekiniyorduk. Açıkçası fragman da bu tonlarda bir his yaratıyordu. Spider-Man, New York’tan çıkıp okul gezisiyle Avrupa’ya gidiyor, burada yeni düşmanlar beliriyor, şaşırtıcı iş birlikleri ile beraber gün kurtarılıp evlere dönülüyor gibi bir tablo vardı. Klasik bir süper kahraman filmi yani. Arada da şakalar, espriler, romantizm ve üstüne de tamamen kişiliği değişmiş Mysterio derken… Şimdi fragmanı düşününce ön yargıların “büyük resmi” görmemizi nasıl engellediğini fark ediyoruz.
Spider-Man Far From Home

Mysterio en doğru isim

Bir Spider-Man filmi çekiyorsanız bu filme yerleştirmek için çok ama çok sayıda “esaslı” kötü alternatifi bulunuyor karakterin evreninde. Green Goblin, Venom, Doctor Octopus ve Mysterio bir nefeste saydıklarımız. Bu karakterlerden birinin olması o filmin dikkat çekeceği anlamına geliyor. Tabii diğerlerinin hakkını yemeyelim; Kraven, Rhino gibi karakterlere de kapımız hep açık. Ama bir popülerlik sıralaması da yok değil.

Mysterio ise işin bambaşka boyutu. Mysterio çünkü sürprizlere çok açık bir karakter. Mysterio aklınızı başınızdan alır ve bunu fark etmezsiniz bile. Zihninizle, algınızla hatta vicdanınızla oynar; her şey bittiğinde tükenmiş bir bedende umutsuzluk içinde kalakalırsınız… Bu kadar Mysterio övdüğümüz yeter. Bir noktadan sonra kendimizi tutamayacağız diye korkuyoruz.

Ancak işin özü evet, 3. evreyi kapatıyorsanız, hemen öncesinde Avenger Endgame gibi bir nokta konulmuşsa; izleyicileri beyaz perdeye çekip üstüne de şaşırtmak için doğru adam Mysterio.
Spider-Man Far From Home

Spider-Man Far From Home beklediğimiz yapım!

Spoiler vermeyeceğiz ancak şunu söyleyelim. Ön gösterimde Spider-Man Far From Home filmini tek parça halinde yayınladıkları için normal gösterimde tam olarak nerede kesecekler emin olamıyoruz. Ancak film bir noktada sonra ivmeyi o kadar yükseltiyor ki bir anda aldığınız keyif üçe katlanıyor. “İşte bu!” dedirten sahneler gördük. “Bir Spider-Man filmi nasıl olmalı?” sorusunun cevabının takır takır verildiğine şahit olduk. Bir Spider-Man filmi tam da böyle olmalı. Bu sahnelerle olmalı. Çizgi romandan fırlamış gibi, çizgi filmlere taş çıkaracak boyutta olmalı.

Filmi izlediğinizde Marvel’ın sizi nasıl kandırdığını göreceksiniz. Bu kötü algılanmasın sakın. Ancak çok hesaplı, çok ince işlenmiş bir yapımla karşı karşıyasınız onu bilin. Asıl şakayı Kevin Feige ve yönetmen Jon Watts kendileri için hazırlamış. Film yayınlanıp ilk spoilerlı yorumlar geldiğinde keyifli keyifli güleceklerdir eminiz. Uzun lafın kısası fragmanı görüp ortalama, standart bir süper kahraman filmi beklentisine girip “Evde izlerim” düşüncesine kapıldıysanız şiddetle filmi sinemada izlemenizi öneriyoruz.

Sözlerimizi tamamlamadan şunu da belirtelim. Filmde 2 tane ek sahne yer alıyor. Ve ilk ek sahne gerçekten aklınızı alacak cinsten. Hem de devasa bir sürprizle! Sakın kaçırmayın, koltuklardan erken kalkmayın deriz.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı