reklamı kapat

POPÜLER

Yapay Zeka Enstitüsü

Bakan Mustafa Varank’tan Yapay Zeka Enstitüsü müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara’da düzenlenen basın toplantısıyla 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi için beklenen açıklamaları yaptı. Türkiye önümüzdeki yıllarda yapay zekaya ağırlık verecek ve yazılımcı gençler yetiştirmeye odaklanacak. Yapay Zeka Enstitüsü ise yolda.

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi doğrultusunda yapılacak açıklamalar bir süredir merakla bekleniyordu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde basın karşısına çıktı ve planları açıkladı. Açıklamaların içinde Açık Kaynak Platformu, yazılım eğitimine verilen önem ve Yapay Zeka Enstitüsü kurma çalışmaları dikkat çekiyor. Bakan Mustafa Varank Açık Kaynak Platformu ile ilgili şu sözleri sarf etti: “Platformla, yazılım maliyetlerini azaltmayı, yazılımcı sayımızı artırmayı ve açık kaynak alanında çalışan girişim sayısını artırmayı hedefliyoruz.”  Açık kaynak yazılım ekosisteminin hem kamu hem de özel sektör tarafından desteklenmesi için çalışılacak. Bu amaç doğrultusunda yaygınlaştırılabilir ve yenilikçi bir yazılım eğitimi modeli hazırlanacak. Yazılımcı gençler yetiştirmek için bir seferberlik başlatılacağını ve genç yeteneklere yeni imkanlar sunulacağını ifade etti. Bu doğrultuda asıl amacın yazılımcı olmayı itibarlı bir kariyer haline getirmek olduğunun altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay Zeka Enstitüsü çalışmaları

Türkiye sahip olduğu büyük veriyi kurulma aşamasında olan Yapay Zeka Enstitüsü’yle ekonomik bir değere dönüştürecek. Bakan Varank bu konuda hazırlıkların tamamlandığını ve kurulma ççalışmaların devam ettiğini açıkladı. Yapay Zeka Enstitüsü bu alanda alanında Ar-Ge çalışmaları yürütecek ve önemli projeleri hayata geçirecek. Böylece ülkemiz yapay zeka konusunda beklenen adımı atmış olacak.

Tüm bunların yanı sıra veri analitiği ve okur-yazarlığı konusunda eğitimlere ağırlık verilecek. 2023 senesine kadar teknoloji işlerine yapılan yatırım 5 milyar liraya ulaşacak. Dijital rozet utgulamasına geçiş yapılacak. ulusal blokzincir altyapısını geliştirilecek ve blokzincir tabanlı ağ oluşturulması çalışmaları teşvik edilecek.

İlginizi çekebilir

Volkswagen I.D.R’ın büyük rekoru