reklamı kapat

POPÜLER

Black Mirror

Black Mirror’ın çöpçatanlık uygulaması gerçek oldu [Dene]

Teknolojinin karanlık yüzünü ortaya seren Black Mirror, 4. sezonu tamamladı. Ancak dizinin etkileri geçmek bilmiyor. Hang the DJ bölümünde modern bir sevgili bulma uygulaması tanıtan dizinin uygulaması gerçeğe uyarlandı.

Önce kısaca bölümü hatırlayalım. Tinder’ın çok daha gelişmiş bir versiyonunu tanıtan Black Mirror bölümünde sisteme katılan kullanıcılar, sistemin onlar için belirlediği eşleşmelerle yemeğe çıkıyor. Daha sonra yine sistemin onlara belirlediği süre boyunca seçilmiş eşleriyle vakit geçirmek, yaşamak zorunda kalıyorlardı. Bu süre 48 saat de olabilir, 15 yıl da. Amaç ise kullanıcıların tüm hayatlarını beraber geçirecekleri kişiyi bulmalarını sağlamak. Katılımcılar onlara verilen küçük bir cihaz taşıyordu. Akıllı asistan olan bu küçük cihaz, eşleşilen kişiyle geçirmeniz gereken süreyi her iki taraf da görmeyi tercih ederse ekrana yansıtıyordu. Hayli ilginç olan bu sistemde süre dolduğunda yeni eşleşilen kişiyle buluşmaya gidiyordunuz. Eğlenceli bir bölüm olan Hang the DJ tam olarak Black Mirror ruhuna uymuyordu ancak kullanıcıların beğenisini kazanmayı başarmıştı. Artık programın süre belirleme özelliğini siz de kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Black Mirror’dan gerçek dünyaya

Coach isimli site aynı cihazı tarayıcınıza getiriyor. Ancak dizideki kadar gelişmiş bir sistem beklemeyin. Yani Coach size asistanlık yapmıyor. Ancak sevgilinizle geçirmeniz gereken süreyi hesaplıyor. Türkçe dil desteği de bulunan sistemde, ilk adımı geçtikten sonra sevgilinize yollamanız için bir URL veriliyor. Bu URL’yi beraber açıp, süreyi görmeyi talep ettiğinizde sistem geçirmeniz gereken zamanı açıklıyor. Tabii işin arkasında derin analizlerin olduğu yok, tamamen rastgele bir sistem. Ancak hoş bir uyarlama olmuş. Siteye buradan ulaşabilir, sevgilinizle geçirmeniz gereken zamanı hesaplayabilirsiniz. Black Mirror baş yapımcılarıyla yaptığımız özel röportajı buradan okuyabilirsiniz.

Hatırlamakta fayda var