reklamı kapat

POPÜLER

BMW sürücüsüz motosiklet

BMW’den sürücü güvenliğinde çağ atlatacak sürücüsüz motosiklet [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden BMW, motosiklet tarafında da dev bir isim. Burada önemli bir çalışmaya imza atan firma, karşımıza sürücüsüz motosiklet modeliyle çıkıyor.

Son dönemde özellikle Tesla‘nın etkisiyle firmalar sürücüsüz sistemlere büyük önem veriyor. Ancak burada çalışmalar genelde otomobil tarafına odaklanıyor. Alman devi BMW ise süreci motosiklet tarafına getiriyor. Kapalı kapılar ardında geçen iki yıllık araştırma geliştirme sonucunda firma, R1200GS modelinin sürücüsüz versiyonunu hazırlamış durumda. Kendi başına kalkış yapabilen, yol alabilen ve hatta tamamen durabilen motosiklet, bünyesindeki özel sistemlerle dengesini etkili şekilde kurabiliyor. Sadece tamamen durduğu zaman ufak yardımcı kolları kullanan sürücüsüz motosiklet, bu şekilde satışa sunulması için tasarlanmamış. Yani firma henüz sizi istediğiniz yere otomatik olarak götürecek bir motosiklet planlamıyor. Kurulan tüm otonom altyapısının arkasında güvenlik yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW sürücüsüz motosiklet gerçekten şaşırtıyor

Firma bu sürücüsüz model ile ilk olarak motosiklet dinamikleri konusunda çok iyi bilgiler elde ettiğini belirtiyor. Burada elde edilen veriler ile motosikletleri daha güvenli hale getirmek için çalıştıklarını söyleyen BMW, özellikle dinamik kontrol sistemlerine odaklanıyor. Biliyorsunuz sürücüler motosikletlerin kontrolünü kolaylıkla kaybedebiliyor. Sürücü ve motosiklet arasındaki ilişkiyi inceleyen firma, kontrol kaybetme sorununu otonom kontrol sistemleriyle engellemenin yollarını arıyor. Bu sistem gelecek için büyük önem arz ediyor.