reklamı kapat

POPÜLER

BMW ve Mercedes cephesinden heyecan yaratan ortaklık açıklaması

Otonom sürüş geleceğinin son adımlarından birini hayata geçirmek için bir araya gelen BMW ve Mercedes ikilisi kullanım için tarih de verdi.

Gelecek inşası için çalışmalarına devam eden otomobil üreticileri süreç içerisinde güçlerini birleştirme konusunda hiç çekingen değil. Elektrikli otomobiller için şarj ağı konusunda devasa bir birlikteliği doğudan bu politikalar şimdi de otonom sürüş geleceğini aydınlatmaya hazırlanıyor. Bugün duyurusu yapılan ortaklıkla birlikte BMW ve Mercedes ikilisinini dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisini beraber geliştirmeye adım attığını öğreniyoruz. Sürücüsüz araçlar için tam otonom öncesi son adım olarak nitelendirebileceğimiz bu seviye 2024 yılı itibarıyla kullanıma hazır olacak.


BMW ve Mercedes ekipleri bir araya gelecek

Sürücünün tamamen egale edildiği beşinci seviye öncesinin temelini atacak olan dördüncü seviyede araçların kendini kullanma yetisi net bir şekile deneyimlenebiliyor. Direksiyon kullanımı, gaz ve fren gibi işlevlerin tamamını bu teknoloji içerisinde aracın kendisine emanet edebileceğiz. Önümüzdeki 5 yıllık süre zarfından gerçekleştirilecek olan girişim için yaklaşık 1.200 kişilik ekip birlikte çalışacak. Planlamalarda herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda 2024 yılında sınırlı adetlerde ve belirli bölgelerde bu deneyimin tecrübe edilmeye başlanacağını söyleyebiliriz. Ekipler şehir içi sürücüsüz araç sistemlerinin dışında otomobillerin kendi kendini park edebileceği üst düzey yazılım ve donanım geliştirmelerini de programa dahil etmiş durumda.