reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Microsoft xCloud

Bulut oyun servisi Microsoft xCloud, iOS için kullanıma sunuldu

Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud, iOS ve PC tarafı için de sonunda kullanıma açılmış durumda. İşte bilinmesi gerekenler;

Advertisement

Bilmeyenler için xCloud servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkan tanıyan bir hizmet. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor.

Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

Kişiler servisi iOS tarafında Apple dünyasında firmanın sınırlamaları nedeniyle sadece tarayıcılar üzerinden kullanabiliyor. App Store kısıtlamaları nedeniyle Microsoft, dikkat çeken xCloud’u bir uygulama olarak markete dahil edemiyor.

Apple sürece halen çok farklı yaklaşıyor. Bu yüzden iOS tarafında tarayıcı temelli deneyim uzun süre sabit kalacak gibi görünüyor. Ancak burada bir sorun bulunmuyor. Tarayıcı üstünden de sunulan deneyim güzel duruyor.

Servis ilk olarak 22 farklı ülkede aktif ediliyor ve bu ülkeler arasında maalesef Türkiye yer almıyor. Oyunu her yere taşıyan xCloud, iOS cihaz sahipleri arasında şimdiden büyük bir ilgi görüyor.

Bu arada şunu da belirtelim. xCloud’ın arkasında artık Xbox Series X yer alıyor. Firma kısa süre önce sunucu tarafını güncelledi ve Series X donanımları ile yüksek kalitede 1080P 60 fps oyun sunmaya başladı.

Hepsine ek olarak servis iOS yanında PC tarafında da tarayıcı üzerinden kullanılabiliyor. Burada Edge ve Chrome tarayıcı destekleri var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft xCloud servisi ileride Türkiye’de de kullanılabilecek

Ancak daha önce de söylediğimiz gibi Microsoft Türkiye’nin bu konuda aktif olarak çalışmalar yaptığı biliniyor ancak halen net bir tarih verilmiyor.

Bu servisin Türkiye’de şansı oldukça yüksek seviyede. Çünkü Türkiye’de güzel bir bilgisayar toplamak inanılmaz pahalı hale gelmiş durumda. Fiyatların kısa vadede düşmeyeceği de açık şekilde görünüyor.

Microsoft xCloud’ın en güzel yanlarından birisi rakiplerden farklı olarak oyun satın alma gereksiniminin olmaması. Bu sayede Game Pass kataloğundaki birçok oyun ile uygun fiyata çok keyifli zamanlar geçirilebilir.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli ile tanışın