reklamı kapat

POPÜLER

120 Hz akıllı telefon LOG Tasarım

Büyük fark yaratıyor: “Artık yeni bir akıllı telefon bakarken önceliğiniz mutlaka 120 Hz ekran olsun”

Gerçekten büyük fark yaratıyor: 2023 yılında artık yeni bir akıllı telefon bakarken önceliğiniz mutlaka 120 Hz ekran olsun.

Akıllı telefon modelleri uzun yıllar boyunca 60 Hz yenileme hızına sahip ekranlar üzerine kuruldu. Daha sonra 90 Hz seviyesine çıkan sektör, şu sıralar artık 120 Hz‘i standart hale getirmeye başladı. Artık yeni çıkan birçok orta seviye telefon modeli dahi 120 Hz yenileme hızına sahip ekranlar taşıyor, yeni bir akıllı telefon bakanların da en büyük önceliklerinin kamera yanında bu olması gerekiyor. 120 Hz yenileme hızı 60 Hz’e oranla inanılmaz yüksek bir akıcılık ve performans hissiyatı getiriyor, kaydırma temelli bir kontrol ve uygulama altyapısı üzerine kurulan telefonlarda yüksek yenileme hızı devasa bir fark yaratıyor. Aynı işlemciye sahip iki telefon modelinden birinde 60 Hz diğerinde ise 120 Hz ekran varsa, temelde aynı güce sahip olmalarına rağmen 120 Hz ekranlı telefon çok daha yüksek performanslı çalışıyor hissiyatı oluşturuyor. 120 Hz elbette oyunlardaki akıcılığı da artırıyor, özellikle amiral gemisi telefonlardaki 120 Hz / 120 fps oyun deneyimi oldukça keyifli olabiliyor. Peki 120 Hz ekranların bir olumsuzluğu var mı? Bilinen tek bir ana olumsuzluk bulunuyor. 120 Hz ekranlar daha yüksek yenileme işlemi nedeniyle daha fazla enerji tüketiyor, bu da batarya ömrüne olumsuz etki edebiliyor. Bunu önlemek adına firmalar gelişmiş akıllı telefon modellerini “LTPO” paneller üzerine kuruluyor, bu paneller statik görüntülerde yenileme hızını ciddi oranda düşürebiliyor. Bu sayede metin gibi sabit kalan bir görüntü varsa ekran 120 Hz değil 10 Hz hızında yenileniyor, bu sayede ciddi enerji tasarrufu elde edilebiliyor. Bu çok faydalı özellik maalesef her modelde yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de 120 Hz ekranlı bir Android telefon sahibi olmak için 23 Eylül 2023 itibarıyla en az 7-8 bin TL‘yi gözden çıkarmak (1,2) gerekiyor. Apple tarafında ise 120 Hz için bütçeyi çok ciddi oranda artırmak gerekiyor. 120 Hz ekranlı güncel modeller iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max (15 ve 15 Plus maalesef yine 60 Hz ekranlara sahip) Türkiye’de tam 65 bin TL’den başlıyor. Apple’ın 2024’teki iPhone 16 ailesinin tamamına 120 Hz OLED ekran koyması bekleniyor. Bu arada günümüzde 120 Hz üstünde yenileme hızı sunan akıllı telefon modelleri de bulunuyor. Henüz çok yaygın değiller ancak 144 Hz ve hatta 165 Hz yenileme hızı sunan ekrana sahip akıllı telefon modelleri de bulunuyor (Özellik oyun odaklı telefonlar). Ancak şu an birçok kullanıcı için 120 Hz fazlasıyla yeterli bir seviye oluyor, günümüzde 120 Hz ekranlı çok sayıda tablet modeli de bulunuyor. Telefon gibi bu tarafta da artık mümkün olduğunda 60 Hz ekranlı modellerden uzak durmak gerekiyor. 120 Hz ekranlı çok sayıda dizüstü bilgisayar modeli olduğunu da belirtelim. Günümüzde 60 Hz yerine 144 Hz ve üstü bir monitör almak da hayatınızı çok ciddi şekilde değiştirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

120 Hz ekranlı akıllı telefon modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli