reklamı kapat

POPÜLER

batman

Christoper Nolan’dan iddialı Batman açıklaması

En sevilen çizgi roman kahramanı olan Batman şimdiye kadar pek çok kez beyaz perdeye uyarlandı. Yetenekli birçok oyuncu da bu önemli rolü üstlendi. Buna rağmen Christoper Nolan’ın yönettiği Batman üçlemesi ayrı bir yere sahip. Bu filmler aradan geçen zamana rağmen övgüyle anılıyor. Peki tecrübeli yönetmen kendi çektiği bu üçlemeyi nasıl görüyor dersiniz?

Son olarak Dunkirk ile adından söz ettiren ve Oscar adaylığı kazanan yönetmen Cannes Film Festivali’nde enteresan açıklamalarda bulundu. Total Film’in yaptığı Twitter paylaşımına bakılırsa yapılan röportajda Batman üçlemesine dair görüşlerini de paylaştı. Onun ifadelerinden anlıyoruz ki, Nolan çektiği filmleri sadece çizgi roman uyarlaması olarak görmüyor. Aksine çektiği üç Batman filminin de farklı türlerin örnekleri arasında sayılabileceğini düşünüyor. Örneğin Batman Begins’in bir kahramanın yolculuğu olduğunu, The Dark Knight’ın suç türünde yer aldığını ve The Dark Knight Rises’ın ise savaş filmi olduğunu söylüyor. Bu görüşünü de her filmde yer verdiği kötü üzerinden temellendiriyor. Yani ilk filmdeki Ra’s al Ghul’u kahramana akıl hocalığı yapan kişi olarak görüyor. İkinci filmdeki The Joker ise tam bir terörist gibi davranıyor. Savaş filmi olarak gördüğü The Dark Knight Rises’ta ise Bane’in askeri yanı ağır basıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm bu sözleriyle de üç filmini çizgi roman uyarlaması olmanın ötesine taşımaya çalıştığını anlıyoruz. Siz ne diyorsunuz, Christoper Nolan’ın yaklaşımı doğru mu?

İlginizi çekebilir

Justice League fragmanı