reklamı kapat

POPÜLER

mars üssü
mars üssü
mars üssü
mars üssü
mars üssü
mars üssü
mars üssü

Çin’den eşsiz bir uzay üssü; Gobi Çölü’nde Mars deneyimi!

Çin uzay çalışmalarına yıllardır yatırım yapıyor. Gençleri uzay çalışmalarına teşvik etmek isteyen Çin, Gobi Çölü‘nde bir Mars üssü kurdu.

Çin uzay savaşlarında “Ben de varım!” demek için, Asya’nın en büyük çölü olarak bilinen Gobi Çölü‘nde bir Mars üssü kurdu. Kurulan bu üs, Mars’ta var olabilecek bir insan kolonisinin olası senaryosu üzerine tasarlandı. C-Space, yakın zamanda halkın ziyaretine açıldı. İlk ziyaretçileri ise 100 kişilik Çinli öğrenci grubu oldu. Bu üssün kurulmasındaki alt metin ise ziyaretçilere en iyi Mars deneyimini yaşatmak. Elbette, sıfıra yakın yer çekimi ve solunamayan bir atmosfer olmayacak ancak giysiler, üssün uzay üssü görüntüsü ve iç mekan tasarımları ziyaretçileri Mars’ta hissettirecek detaylara sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mars üssü 2030 yılına kadar 2 milyon ziyaretçi hedefliyor

Mars simülasyonunun içinde, yaşam alanları, seralar ve ana kontrol merkezi gibi 9 modül bulunuyor. Çin’in Jinchang şehrine 40 kilometre uzakta konumlandırılan bu üssün maliyeti 7,49 milyon dolar olarak açıklandı. Çin 2030 yılına kadar Mars üssünün 2 milyon ziyaretçiye ulaşacağını düşünüyor. Projenin amacından biri de geleceğin astronotlarını yetiştirmek. AFP’ye konuşan C-Space kurucusu Bai Fon “Burası Mars değil, Dünya üzerinde bir alan ancak gerçekçi olması için Mars yüzeyine en yakın araziyi seçtik” dedi.

Mars üssü öyle bir alana kurulmuş ki, hem Mars arazi yapısına uygun hem de oldukça geniş. Zira üs bir futbol sahasının yaklaşık beşte birini kapsayan bir alana inşa edilmiş. Üssü ziyaret edenler öğrenciler olurken; özel uzay giysileri ile Mars’ı keşfetme fırsatı yakaladılar. 

İlginizi çekebilir

NASA’dan Mars’a özel helikopter