reklamı kapat

POPÜLER

lg tv

Yapay zekalı yeni nesil LG TV’ler için “çoklu dil desteği”

Güney Kore merkezli teknoloji devlerinden LG de yapay zeka destekli çoklu dil okuma özelliğine sahip gelişmiş bir televizyonlar üretti.

Gelişen teknoloji ile televizyon izleme alışkanlıkları ve televizyon deneyimleri de değişti. Yapay zeka teknolojisi kullanılan ve “akıllanan televizyon”lar artık hayatımızda büyük yer kaplıyor. LG ise yapay zekadan güç alan televizyonlarına şimdi de kullanıcılarına yüksek izleyici deneyimi sunma vizyonunun bir parçası olarak farklı dillerdeki sesli komutları anlayan “çoklu dil desteği” ekliyor. Bu sayede 2019 model LG TV’ler, LG’nin daha yüksek düzeyde görüntü ve ses kalitesi sağlaması için derin öğrenme algoritması kullanılarak ThinQ yapay zeka platformuyla birlikte geliyor.

LG’nin yeni nesil TV’leri, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca ve Rusça dahil olmak üzere birçok dilde yerleşik NLP’yi destekliyor. Yapay zeka algoritmasıyla birlikte LG TV’ler kaynak içeriğini analiz ediyor ve optimize edilmiş bir içerik sunmak için ortam koşullarını tanıyor. Bu sayede televizyon izleme deneyiminizi geliştiriyor. Televizyonlarda bulunan sesli komut sistemiyle ek donanıma gerek kalmadan sadece uzaktan kumandayla konuşarak yanıt alabiliyorsunuz.

Yeni nesil olarak adlandırılan bu televizyonlar izlenilen içeriği tanımlayarak karmaşık isteklere cevap veriyor. Bir noktada Netflix algoritmasına benzetilebilir. Orada da bizim izleme deneyimimiz sistem tarafından öğreniliyor ve bize isteklerimize göre içerik önermesi yapılıyor. Böylelikle izleyiciler, aynı işlemleri defalarca tekrarlamadan televizyon izleyebiliyorlar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil televizyon deneyimi sağlıyor

Yeni nesil televizyon deneyimini tamamlayan bir özellik olarak karşımıza TV kontrolünün sesli olarak kontrolü çıkıyor. Bu sayede LG TV sahipleri yalnızca seslerini kullanarak kanalları değiştirebiliyor, ses seviyesini değiştirebiliyor ve televizyonun ayarlarını yapabiliyorlar. İçerik arama işlevi ise, kullanıcıların Netflix’teki en son programları keşfetmelerini ve YouTube’daki videoları izlemelerini de sağlıyor.

LG, yapay zeka destekli bu televizyonun üretilmesi için akıllı ev cihazları için sertifika sağlayan ve nesnelerin interneti gibi sistemleri de kontrol eden Open Connectivity Foundation (OCF) ile ortaklık kuruyor. LG kullanıcıları bu iş birliği ile, klimalar ve çamaşır makinelerinden robotik elektrikli süpürgelere, hoparlörlere ve aydınlatmaya kadar, cihazları doğrudan TV’den kontrol etmeyi mümkün kılan sezgisel Home Dashboard’un keyfini çıkartıyorlar.

LG Electronics Ortadoğu ve Afrika Başkanı James Lee, “LG, uzun yıllar boyunca gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla Çok Dilli Desteği hayata geçirmeyi başardı. LG, dünya çapındaki müşterileri adına kararlılığını sürdürüyor ve tüketicilere akıllı ve verimli yaşam deneyimi için yeni yollar sağlamayı taahhüt ediyor. LG için Orta Doğu önemli bir pazar, biz de her zaman olduğu gibi tüketicilerimizin taleplerini dinliyor, yeni nesil teknolojik gelişmelerle yerel çözümler sunmaya devam ediyoruz” dedi.

İlginizi çekebilir

Televizyon ekranına bakmayı engelleyen tuhaf gözlük