reklamı kapat

POPÜLER

Continental’den otomobil geleneklerini değiştirecek hoparlörsüz ses sistemi [Video]

Elektrikli otomobillerle değişmeye başladığını gördüğümüz otomobil kokpitlerinde, ses sistemleri de bu değişimden nasibi alacak gibi gözüküyor.

Advertisement

Otomobillerin olmazsa olmaz donanımlarından birisi olan ses sistemleri üreticiden üreticiye değişiklik gösteriyor. Bu sistemler içerisinde kimi üreticiler düşük sayıda kimi üreticilerse 15 adedi bulan rakamlarla araç içerisine hoparlör konumlandırarak kullanıcıyı her yönden saran ve tatminkar bir deneyim uyandıran bir yapıyı sunuyor. Araç içerisindeki hoparlör sayısını artırarak bu deneyimi iyileştirebileceğini düşünenlerin aksine Continental, tüm bu düşünceleri bir kenara bırakacak bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Markanın geliştirdiği sistemle birlikte gelecekte sunulacak olan araç içi ses sistemlerinde hiç hoparlör kullanılmayabilir.


Continental’in Ac2ated Sound adını verdiği sistem temel olarak aracın kendi kendisini bir hoparlöre çevirebildiği bir yapı üzerine kurulu diyebiliriz. Üç boyutlu ses deneyimi vadeden sistemle ilgili açıklamalarda bulunan departman sorumlusu Johann Hiebl; “Elektrikli otomobillerle birlikte otomobil üreticileri araçların toplam ağırlıklarından tasarruf etmek ve kullanıcılara yeni teknolojiler sunmak için yenilikçi çözümler arıyor. Bizim yaklaşımımız aracın kendisini bir enstrüman olarak ele almak üzerine kurulu. Kokpit içerisindeki uygun yüzeyleri uyarmak için kompakt aktüatörler kullanıyor ve böylece doğal ve üç boyulu bir ses deneyimi üretiyoruz.” diyerek bu sistem içerisinde özellikle A sütununun yüksek frekansta kullanıldığını ifade etti. Kapı kolu ve panellerinin orta seviye frekansların sağlanılması için kullanıldığını gördüğümüz tasarımda tavan ve arka bölüm subwoofer işlevini görüyor. Hoparlörlerin araç içerisinden çıkarılmasıyla aynı zamanda araç içerisindeki kullanım alanını da artıracak olan bu yaklaşımın yakın zamanda konsept bir yapıyla karşımıza çıkmasını umuyoruz.

VİDEO