reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store Google Play Store

Devasa App Store ve Play Store rekabetinde oluşan büyük gelir farkı!

Android ve iOS ekosistemlerinin merkezini oluşturan uygulama marketleri Play Store ve App Store, her açıdan yarışmaya devam ediyor. İşte gelirler üzerinden açıklanan şaşırtıcı son rakamlar.

Araştırma şirketi SensorTower‘ın yayımladığı son veriler, gelir konusunda Play Store ve App Store arasındaki büyük farkın sürdüğünü gösteriyor. En çok kazanan ilk 100 uygulama yayıncısı üzerinden yapılan 2019 ilk çeyrek araştırmasına göre App Store tarafı Play Store’a nazaran tam yüzde 64 daha çok gelir getiriyor. En çok kazanan ilk 100 uygulama geliştiricinin her iki market toplamında -sadece ilk çeyrek için- 130 milyon dolar kazandığını belirten SensorTower, Android tarafının 51 milyon dolar, iOS tarafının ise 84 milyon dolar düzeyinde olduğunu gösteriyor. İlk 100 için farkın 2014 yılından bu yana sürekli olarak arttığını da gözler önüne seren firma, kazanç konusunda Apple tarafının daha karlı bir seçenek olduğunu bir kez daha karşımıza çıkarmış oluyor. Bu farkın arkasında birden fazla neden bulunuyor. Genelleme yapmak zor olmasına rağmen Apple’ın cihazları gelir durumu biraz daha yüksek kişilerde bulunuyor ve Android tarafı gibi “kırılmış” uygulama yüklenme kolay olmadığı için satın alıma itiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Play Store ve App Store milyonlarca farklı uygulamaya ve oyuna ev sahipliği yapıyor

Sürekli olarak gelişen marketler, kullanıcılara çok ciddi seçenekler sunuyor. Her iki platformda da en çok geliri mobil oyunlar getirirken, bu iki devin karşısına artık başka bir marketin / platformun çıkması çok olası durmuyor.

İlginizi Çekebilir

Adobe’nin en yeni çizim uygulaması