reklamı kapat

POPÜLER

Beijing BJ40L

Dışarıdan Jeep içeriden Mercedes; “yok artık” dedirtecek kopya otomobil Beijing BJ40L ile tanışın

17 Mart 2018

Beijing BJ40L dış tasarımı ve iç donanımlarıyla bu zamana kadar gördüğümüz tüm taklit modelleri unutturmak konusunda fazlasıyla iddialı.

Sokakta ve pazarda gördüğümüz pek çok malzemenin üzerinde “Made in China” veya “Made in PRC” imzasını görürüz. Kalite bakımından beklentilerin oldukça düşük olduğu bu ürünlerin pek çoğu orijinal olanların kopyası mahiyetindedir. Telefondan televizyona, tabletten ses sistemlerine kadar sayısız elektronik üründe karşımıza çıkabilen bu örnekler otomobil dünyasında ise bambaşka noktalarda. LOG takipçilerinin kolaylıkla hatırlayacağı gibi belirli aralıklarda Çinli üreticilerin BMW ve Mercedes gibi dev markaların modellerini ne denli “başarılı” şekilde taklit ettiğini, aralıklarla paylaştığımız haberler üzerinden değerlendiriyoruz. Bu durumun ne kadar ciddi boyutlara geldiğini Land Rover’ın Defender projesindeki stratejisinin değiştirme hamlesiyle tanık olduk. İlk adımda bu duruma anlam veremesek de şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz Beijing BJ40L’yi görünce, Land Rover’a hak vermemenin pek mümkün olmadığını görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biraz ondan biraz bundan

Beijing Auto tarafından üretimi gerçekleştirilen BJ40L’ye dışarıdan baktığımızda iki farklı Jeep modelinin harmanlandığını görüyoruz. Ön bölümünde Compass ve Grand Cherooke gibi modellerde kullanılan ızgara tasarımı ve ışıklandırma grubunun benzerleriyle donatılan aracın arkasına doğru geçtiğimizde ise Wrangler‘ın yapısı karşımıza çıkıyor. Aracın içerisindeki durum ise bunun çok daha ötesinde. Kapıları açıp baktığımızda Mercedes’in klima çıkışları, önceki nesil multimedya ve sürücü ekranlarının neredeyse birebir şekilde konumlandırıldığını görüyoruz. Konsolda ise yine Wrangler’da konumlandırılan torpido yapısı birebir şekilde yer almakta. Kaputunun altında 204 beygir güç-280 Nm tork üreten 2.0 ve 250 beygir güç-350 Nm tork üreten 2,3 litrelik motor seçenekleriyle kullanıcılara sunulacak olan modelin resmi tanıtımı önümüzdeki ay yapılacak.