reklamı kapat

POPÜLER

Dishonored 2 incelemesi

dis3

BOŞVER SUİKASTİ, GÜNEYE YERLEŞELİM!

Bu kez oyunumuz, o her sokağını ezberlediğimiz Dunwall’da değil, güneyin pırlantası Karnaca’da geçiyor. Karnaca yine steampunk olmayan ama o havayı taşıyan, rüzgar türbinleri sayesinde daha fazla teknolojik imkana erişmiş bir yerleşim yeri. Dunwall ile arasındaki en büyük fark, sokaklarının çok daha kalabalık olması. Her noktasını etkisi altına alan bir salgın olmadığından, insanlar gündelik hayatlarına devam ediyor.

Önceki oyundaki farelerin yerini ise burada kan sinekleri alıyor. Kilit noktalarda yer alan ve içi ceset dolu bazı binalar bu hırçın arkadaşlarla dolu durumda. Çoğu zaman hiç bulaşmadan ilerleyebiliyorsunuz ancak kimi noktalarda tercih sebebi olabiliyorlar. Yoğun güvenlik bulunan bir bölgeyi aşmakta zorlanıyor musunuz? Karantina altına alınmış böylesi bir binaya girmeyi göze alabilir ve sinekleri rahatsız etmeden ilerlemeyi başarabilirseniz ulaşmak istediğiniz yere çıkabilirsiniz. İşte bunlar hep tercih…

BOYNUZ KULAĞI GEÇMİŞ
Gizemli karakter Outsider tarafından bahşedilen doğaüstü yetenekler bu oyunun da son derece önemli bir parçası. İlk oyunu bitirdiyseniz, tavsiyemiz Emily ile oynamanız çünkü yeni yetenekleri fazlasıyla ilgi çekici durumda. Corvo’nun Blink’ini andıran ve ulaşılması zor noktalara erişmeyi mümkün kılan Far Reach gibi alışıldık yeteneklerin yanında, belirlenen hedeflerin kaderini birbirine bağlayarak birine yaptığınız eylemin hepsinin başına gelmesini sağlayan Domino gibi harika olanları da var. Hatta bu yetenekleri birbirine bağlamanız da mümkün.

Örneğin Emily’nin bir kopyasını oluşturan Doppelganger yeteneğini kullanıp kopyanızın kaderini düşmanlara bağlayabilir ve onu öldürerek hepsinin yere yığılmasını seyredebilirsiniz. Tanıtımlarda çok ön plana çıkarılan gölge olarak ilerleme yeteneğini biz pek beğenmedik ancak görsel anlamda yüksek bir seyir zevki yaşattığını kabul etmeliyiz. Kısacası ister Corvo olarak oynayın, isterseniz de Emily, sizi tatmin edecek bol bol yetenek elinizin altında hazır olacak. Ancak yine ufak bir tavsiye; iki karakterle de oyunu bitirdikten sonra yetenekleri reddedip bir de öyle oynamayı deneyin. Eminiz bambaşka bir deneyim haline gelecek oyun sizin için.