reklamı kapat

POPÜLER

Disney+

Disney+ cephesinden dikkat çekici ilk başarı

Disney+ şimdilik sınırlı ülkede de olsa nihayet Netflix karşısında rekabete dahil oldu. Servisin ilk başarısı da açılışla geldi.

Advertisement

Netflix rakibi Disney+, Amerika, Kanada ve Hollanda’daki izleyicilerle servisi 12 Kasım’da buluşturdu. 19 Kasım’da da Yeni Zelanda ve Avustralya’ya açılmaya hazırlanan servis ise açılış günü biraz sıkıntı yaşadı. Yoğun bir taleple karşı karşıya kalan çevrim içi yayın platformu sık sık ne yazık ki servis sağlayamadı. Bunun sebebi ise servisin ilk günden 10 milyon aboneyi geçmesi. Bu verinin ön kayıtları kapsayıp kapsamadığı bilinmiyor. Karşılaştırma için Hulu’nun 28 milyon, Netflix’in ise Amerika içinde 60 milyon abonesi olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney+ uygulaması da çok talep gördü

Apptopia‘nın hazırladığı rapora göre servisin mobil uygulaması da dikkat çekici bir ilgi yakalamış gibi görünüyor. İlk gününde 3,2 milyon kez indirilen uygulama, iOS’te liste başı oluyor. Elbette tüm servis aksaklıklarına rağmen, izleyebilen kullanıcıların ilk koştuğu yapım da The Mandalorian olmuş. Star Wars dizisinin gün içinde yaklaşık 2 milyon izleyiciye vurduğu kulislerde konuşulan detaylar arasında. Ancak resmi bir açıklama yok. Disney+ servisi tek başına sunduğunda 6,99 dolara edinilebiliyor. Ancak 12,99 dolarlık ESPN+ ve Hulu paketi de bulunuyor. Görünen o ki kullanıcıların bir kısmı bu paketi değerlendirmeyi daha doğru bulmuş. Çünkü ESPN+ ve Hulu’nun da uygulama indirmelerinde bir yükseliş gözlemlenebiliyor.

Disney+’ın 2024’e kadar 60 ile 90 milyon aboneye ulaşması bekleniyordu. Ancak çok kısıtlı bir bölgede olmasına karşın bir günde elde ettiği 10 milyon aboneden sonra bu tahminlerde biraz esneme yapılacak gibi görünüyor. Platform Avrupa’daki dağılımına Mart 2020’de başlayacak. Türkiye’ye erişimin açılması ise 2020’nin sonunu bulabilir gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Kasım 2019 ajandası